Když se hraboši přemnoží na poli

jak na hraboše

Základní informace o hraboších

Hraboš je menší druh hlodavce, který v dospělosti dosahuje okolo devíti centimetrů. V porovnání s běžnou myší má mnohem kratší ocásek (okolo tří centimetrů), malá ouška a hnědošedou barvu, která na bříšku přechází na béžovou. Celkem roztomilé zvířátko, jen škoda, že dokáže napáchat takové škody. Právě na menších polích dokáže poškodit velké procento úrody a postupně se na místě přemnožit.

Kde hraboše najdeme? Zpravidla dělají rodiny hrabošů velmi komplexní nory s několika východy. Tyto nory ničí kořínky, poskytují útočiště pro větší počty a množení hrabošů a pomáhají jim překonat zimní měsíce. Dožívají se něco přes jeden rok a samičky jsou schopné vrhnout až dvacet potomků, kteří velmi brzo dosahují pohlavní dospělosti. 

Mají i své světlé stránky

Svým norováním hraboši kypří půdu, odstraňují překořeněné oblasti, poskytují svými norami po opuštění úkryt pro jiné potřebné živočichy a svým trusem v oblasti orné půdy poskytují důležité živiny půdě. Zároveň, pokud bychom se snažili hraboše na jejich území vyhubit, jejich přirození predátoři by se z oblasti přesunuli jinam, a to by vedlo k přemnožení a přesunu jiného druhu škůdce na jejich místo.

Prostředky proti hrabošům

Jed na hraboše?

Hraboši jsou velmi odolní a neexistuje příliš mnoho záznamů o tom, že by na ně měly jedy na hlodavce dlouhodobé účinky. Jiné druhy jedů mohou velmi poškodit vaši úrodu i nechtěně otrávit jiná zvířata v okolí, včetně těch domácích. Jed se norami může dostat do místního vodního toku a způsobit zdravotní potíže i obyvatelům v okolí.

Pokud se chcete pustit do omezení populace hrabošů, doporučujeme se ozbrojit trpělivostí a podzemními pastičkami. Podobně, jako byste chytali krtka, chytíte i hraboše, kterého následně můžete přestěhovat na jiné místo daleko od vás.

Jako návnadu můžete dát kousek ovoce nebo zeleniny, a pravidelně past kontrolujte. Nezapomeňte, že hraboši mohou přenášet choroby, proto chraňte své ruce pracovními rukavicemi, ústa rouškou a oči pracovními brýlemi. V dnešní době člověk nemůže být příliš opatrný.