Když se hraboši přemnoží na poli

jak na hraboše

Základní informace o hraboších

Hraboš je menší druh hlodavce, který v dospělosti dosahuje okolo devíti centimetrů. V porovnání s běžnou myší má mnohem kratší ocásek (okolo tří centimetrů), malá ouška a hnědošedou barvu, která na bříšku přechází na béžovou. Celkem roztomilé zvířátko, jen škoda, že dokáže napáchat takové škody. Právě na menších polích dokáže poškodit velké procento úrody a postupně se na místě přemnožit.

Kde hraboše najdeme? Zpravidla dělají rodiny hrabošů velmi komplexní nory s několika východy. Tyto nory ničí kořínky, poskytují útočiště pro větší počty a množení hrabošů a pomáhají jim překonat zimní měsíce. Dožívají se něco přes jeden rok a samičky jsou schopné vrhnout až dvacet potomků, kteří velmi brzo dosahují pohlavní dospělosti. 

Mají i své světlé stránky

Svým norováním hraboši kypří půdu, odstraňují překořeněné oblasti, poskytují svými norami po opuštění úkryt pro jiné potřebné živočichy a svým trusem v oblasti orné půdy poskytují důležité živiny půdě. Zároveň, pokud bychom se snažili hraboše na jejich území vyhubit, jejich přirození predátoři by se z oblasti přesunuli jinam, a to by vedlo k přemnožení a přesunu jiného druhu škůdce na jejich místo.

Prostředky proti hrabošům

Jed na hraboše?

Hraboši jsou velmi odolní a neexistuje příliš mnoho záznamů o tom, že by na ně měly jedy na hlodavce dlouhodobé účinky. Jiné druhy jedů mohou velmi poškodit vaši úrodu i nechtěně otrávit jiná zvířata v okolí, včetně těch domácích. Jed se norami může dostat do místního vodního toku a způsobit zdravotní potíže i obyvatelům v okolí.

Pokud se chcete pustit do omezení populace hrabošů, doporučujeme se ozbrojit trpělivostí a podzemními pastičkami. Podobně, jako byste chytali krtka, chytíte i hraboše, kterého následně můžete přestěhovat na jiné místo daleko od vás.

Jako návnadu můžete dát kousek ovoce nebo zeleniny, a pravidelně past kontrolujte. Nezapomeňte, že hraboši mohou přenášet choroby, proto chraňte své ruce pracovními rukavicemi, ústa rouškou a oči pracovními brýlemi. V dnešní době člověk nemůže být příliš opatrný.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení