Když se hraboši přemnoží na poli

jak na hraboše

Základní informace o hraboších

Hraboš je menší druh hlodavce, který v dospělosti dosahuje okolo devíti centimetrů. V porovnání s běžnou myší má mnohem kratší ocásek, který má asi tři centimetry, ouška má malá a v podstatě se ztrácí v srsti a barvu má hnědošedou, na bříšku béžovou. Celkem roztomilý tvoreček, jen škoda, že dokáže napáchat takové škody. Právě na menších polích dokáže poškodit velké procento úrody a postupně se na místě přemnožit. Kde hraboše najdeme? Zpravidla dělají rodiny hrabošů velmi komplexní nory s několika východy o velikosti tří až pěti centimetrů. Tyto nory ničí kořínky, poskytují útočiště pro větší počty a množení hrabošů a pomáhají jim překonat zimní měsíce.  Dožívají se něco přes jeden rok a samičky jsou schopné vrhnout až dvacet potomků, kteří velmi brzo dosahují pohlavní dospělosti. 

Mají i své světlé stránky

S těmito drobečky to není tak jednoduché. Ono to nikdy není jednoduché se změnami flóry a ovlivňování místní fauny. Svým norováním hraboši kypří půdu, odstraňují překořeněné oblasti, poskytují svými norami po opuštění úkryt pro jiné potřebné živočichy a hmyz, a svým trusem v oblasti orné půdy poskytují důležité živiny půdě. Zároveň, pokud bychom se snažili hraboše na jejich území vyhubit, jejich přirození predátoři by se z oblasti přesunuli jinam a to by vedlo k přemnožení a přesunu jiného druhu škůdce na jejich místo.

Prostředky proti hrabošům

Jed na hraboše?

Hraboši jsou velmi odolní a neexistuje příliš mnoho záznamů o tom, že by jed na hlodavce na něj měly dlouhodobé účinky. Jiné druhy jedů mohou velmi poškodit vaši úrodu i nechtěně otrávit jiná zvířata v okolí, včetně těch domácích. Nejen to, jed se touto cestou a norami může dostat do místního vodního toku a způsobit zdravotní potíže i obyvatelům v okolí. Proto, jestli se chcete pustit do omezení populace hrabošů, doporučujeme se ozbrojit trpělivostí a podzemními pastičkami. Podobně, jak byste chytali krtka, chytíte hraboše a můžete ho přestěhovat na jiné místo daleko od vás. Pokud se vám podařit chytit jich víc, o to lépe pro vás. 

Jako návnadu můžete dát kousek ovoce, či zeleniny a pravidelně past kontrolujte. Nezapomeňte, že hraboši mohou přenášet choroby a chraňte své ruce pracovními rukavicemi a v ideálním případě ústa rouškou a oči pracovními brýlemi. V dnešní době člověk nemůže být příliš opatrný.