Přistěhovaly se k vám vosy? Zbavte se jich bezpečně a jednou pro vždy.

 

hubení vos a sršní

Rozdíl mezi vosou a sršní

Oba mohou několikrát po sobě bodnout, ale ne vždy ve stejné situaci. Vosy jsou celkově agresivnější než sršně, takže si kolem vos dávejte větší pozor. Zajímavé je, že přestože vosí bodnutí je méně bolestivé oproti tomu sršnímu, vosy mají více jedu, který způsobuje citlivým alergické reakce. Je proto nutné mít u sebe, pokud o alergii víte, epipen s kortikoidní látkou proti reakci. 

Sršně jsou mnohem větší než vosy a nezavítají tak často mezi lidi. Vosí i sršní hnízda najdete nejčastěji v tmavých suchých místech u stropu. Z venku vypadají jako šedivé až světle hnědé smotané hadry a lze je lehce přehlédnout. Nejčastěji je najdete v garáži, v podkroví, nebo je vůbec neuvidíte a budete vědět, že létají do skulinek mezi prkny a zdivem. 

 

Přípravky proti vosám

Jak se nejlépe zbavit vytvořeného hnízda?

Nejúčinnější variantou je dýmovnice a vyhubit je všechny naráz. Proto jestli máte tu možnost, uzavřete místnost na několik hodin a zapalte v ní dýmovnici. Po zapálení několik hodin počkejte, aby stihly i poslední vosy zemřít, mohly by být ještě více agresivní než normálně, když je něco ohrožuje. Pokud si myslíte, že je hnízdo ve skulince, kde se spousta vos může před dýmem ukrýt, utěsněte ji pěnou proti vosám, která jim zabrání v opuštění hnízda.

Jak zabránit vosám před vytvořením hnízda?

Pokud vidíte v okolí vosu, která aktivně hledá skulinky pod střechou, nebo mezi zdivem, musíte si dát práci s ucpáním těchto prostor. Ideální je těsnící pasta proti škůdcům. Dalším, na práci nejjednodušším řešením je falešné vosí hnízdo. Vosy totiž nechtějí sídlit tam, kde již jiné vosy bydlí a raději se místu zdaleka vyhnout. Maketu pověste ke zdi do rohu a naplňte jí sáčky či papírem, aby působilo věrohodně. Zbytek makety stáhněte šňůrkou a zespodu zastrčte dovnitř.