Jaký je rozdíl mezi krysou a potkanem aneb maličkosti, na kterých záleží při jejich zbavování.

Rozdíly mezi krysou a potkanem

jak se zbavit potkana

Fyzické rozdíly - u divokých jedinců


Potkan je oproti kryse velikostně zpravidla větší, jak do šířky, tak do délky. Mívá téměř dvojnásobnou hmotnost. Jeho kožich bývá hnědo-šedý, zato krysa bývá spíše černo-hnědá.
Potkan má menší uši i oči a zkosený čenich. Pokud je ovšem tma, velkým ukazatelem bude hlavně velikost a tvar ocasu. Potkan má ocas kratší než délku svého těla a ocas je u kořene více tlustý, než na špičce. Krysa má ocas delší než tělo a mnohem vyrovnanější tloušťku po celé délce ocasu.

Způsob života


Dobrým indikátorem, o kterého jedince se jedná, je také místo, kde se hlodavec pohybuje.
Přestože potkani umějí dobře šplhat, častěji se pohybují v podzemí nebo blízko země. Krysy často šplhají do podkroví a na zdi. Potkani si dělají podzemní nory a jsou aktivní nejvíce v noci, po setmění a před svítáním. Krysy jsou suchomilné, takže je v kanalizacích moc nenajdete.

Potkani mají velmi přizpůsobivý imunitní systém a jejich inteligence je vedla k propracované vnitřní hierarchii v kolonii. Posílají staré a slabé jedince ochutnávat nové potraviny a nástrahy před tím, než se za jídlem vydá celá skupina. Proto je důležité na ně jít chytře. Kolonie “pracuje” v okruhu 6 km² a v nebezpečí jsou schopni být agresivní i vůči člověku.

Rozmnožování potkanů a krys


Ví se, že hlodavci jsou známí svým rychlým množícím cyklem, ke kterému přispívá několik aspektů. Zaprvé, samice má pářící období několikrát do měsíce. Březost trvá asi 3 týdny a už den po porodu může znovu otěhotnět. Mladí potkani jsou do 3 týdnů samostatní a od 4 týdnů jsou samci již schopni dalšího páření. Důležité je nezapomenout, že během tohoto cyklu březosti se narodí 10-20 malých potkanů.

Přípravky proti potkanům

Jak se zbavit potkanů?


Pro zjištění výskytu škůdce na pozemku je dobrý například "Stop škůdcům gel". Jedná se o jedlou pastu, která je zdrojem živin a lákavých chutí pro krysy a potkany. Není jedovatý, takže může nalákat více krys na jedno místo.
Místo, na které aplikujete tento gel, musíte kontrolovat a pokud ubude, bylo by dobré na tom místě nastražit odchytovou klec nebo deratizační krabičku. Snažte se, aby se k tomuto chutnému gelu nedostalo domácí zvíře. Je v něm kakao, a to je pro psy a kočky nebezpečné.

Až budete aplikovat gel a past, nezapomeňte na rukavice, abyste zamezili přenášení pachové stopy a neodlákaly hlodavce dříve, než se dostanou dovnitř.
Přikryjte past neprůhlednou látkou, aby se potkani cítili více jako v noře a v bezpečí. Návnadou může být znovu přiměřené množství nastraženého gelu. Pravidelně po několika hodinách past kontrolujte, aby zvíře neumřelo dřív, než byste měli šanci jej vypustit.

Až dojde k vypouštění nebo manipulaci se zvířetem, mějte nejlépe zahradnické rukavice, a dbejte své bezpečnosti. Je třeba potkana odnést aspoň 15 km od místa, kde jste ho odchytili.

Aby se vám takto podařilo chytit více potkanů, musíte místa dobře očistit od pachových stop. Ostatní potkani přes den nesmí viděli, že je nějaký z nich v pasti a musíte přesouvat pasti na jiné místa, ideálně je střídat.
Ve větším množství potkanů je dobrý nápad spojit nástrahy a pasti s několika ultrazvukovými odpuzovači na potkany, aby je nepříjemný zvuk odradil od návratu k místu odchytu.

Je ovšem možné, že vaše místo je potkanů plné a nebudete mít šanci se jich všech humánně zbavit. Na tyto případy existují jedy v potravě do deratizačních staniček, nebo elektrické hubící stanice, které potkana rychle usmrtí.