Jaký je rozdíl mezi krysou a potkanem aneb maličkosti, na kterých záleží při jejich zbavování.

Rozdíly mezi krysou a potkanem

jak se zbavit potkana

Fyzické - u divokých jedinců


Potkan je velikostně zpravidla větší, jak do šířky, tak do délky oproti kryse. Také jeho kožich bývá hnědo šedý, krysa bývá spíše černohnědá.
Potkan má menší uši i oči oproti kryse a zkosený čenich. Pokud je ovšem tma, velkým ukazatelem bude hlavně velikost a tvar ocasu. Potkan má ocas kratší než délku svého těla a je u kořene mnohem tlustší, než na špičce, zatímco krysa ho má delší než délku svého děla a mnohem vyrovnanější tloušťku po celé délce ocasu.

Způsob života


Záleží také na místě, kde se bude hlodavec pohybovat, je dobrým indikátorem, o kterého jedince se jedná.
Přesto, že potkani umějí dobře šplhat, se častěji pohybují podzemí, nebo blízko země, krysy se často vyšplhají do podkroví a zdí. Potkani si dělají podzemní nory a jsou aktivní nejvíce v noci, po setmění a před rozedněním. Krysy jsou suchomilné, takže je v kanalizacích moc nenajdete.
Potkani mají velmi přizpůsobivé imunitní systémy a jejich inteligence je vedla k propracované vnitřní hierarchii v kolonii. Posílají staré a slabé jedince ochutnávat nové potraviny a nástrahy, před tím, než se za jídlem vydá celá skupina. Proto je důležité na ně chytře. Kolonie “pracuje” v okruhu 6 km² a jsou schopni v nebezpečí být agresivní i vůči člověku.

Rozmnožování


Ví se, že jsou hlodavci známí svým rychlým množícím cyklem a k tomu přispívá několik aspektů. Zaprvé, samice má pářící období několikrát do měsíce. Březost trvá asi tři týdny a už den po porodu může znovu otěhotnět. Mladí potkani jsou do tří týdnů samostatní a od čtyř týdnů jsou samci již schopni dalšího páření. Důležité je nezapomenout, že během tohoto cyklu jednoho březí se narodí 10-20 malých potkanů.

Přípravky proti potkanům

Jak se zbavit potkanů


Abyste zjistili, jestli máte škůdce na pozemku, jsou například "Stop škůdcům gel". Jedná se o jedlou pastu, která je výborným zdrojem živin a chutí pro krysy a potkany. Není jedovatý, takže může nalákat více krys na jedno místo.
Místo, na které aplikujete tento gel, budete kontrolovat a pokud ubyde, víte, že na tom místě můžete nastražit odchytovou klec nebo deratizační krabičku. Snažte se, aby nemohlo jiné zvíře sníst tento chutný gel. Je v něm kakao a to je pro psy a kočky nebezpečné.

Až budete aplikovat gel a past, mějte rukavice, abyste zamezili přenášení pachové stopy a neodlákaly potkany dříve, než se dostanou dovnitř.
Přikryjte past neprůhlednou látkou, aby se potkani cítili více jako v noře a v bezpečí. Návnadou může být znovu přiměřené množství nástražného gelu. Pravidelně po několika hodinách past kontrolujte, aby zvíře neumřelo dřív než byste měli šanci jej vypustit. Až dojde k vypouštění nebo manipulaci se zvířetem, mějte nejlépe zahradnické rukavice, a dbejte své bezpečnosti. Je třeba potkana odvést aspoň o 15 km od místa, kde jste ho našli.

Aby se vám takto podařilo chytit více potkanů, musíte místa dobře čistit od pachových stop, nenechat, aby ostatní potkani přes den viděli, že je nějaký z nich v pasti a přesouvat pasti na jiné místa, ideálně je střídat.
Ve větším množství potkanů je dobrý nápad spojit nástrahy a pasti s několika ultrazvukovými odpuzovači na potkany, aby je nepříjemný zvuk odradil od vracení se k místu odchytu.

Je ovšem možné, že vaše místo je potkanů plné a nebudete mít šanci se jich všech humánně zbavit. Na tyto případy existují jedy v potravě do deratizačních staniček, nebo elektrické hubící stanice, které rychle potkana usmrtí.