Jak vyhrát souboj s komáry

Kdybychom vyhlásili soutěž o nejotravnější hmyz na světě, komár by měl vítězství v kapse. Jeho bzučení a svědivé pupínky, které po sobě zanechává, má na svědomí mnoho probdělých nocí. A v některých oblastech dokonce i životů. Jak se proti komárům bránit?

Na první pohled se to nezdá. Komár, který dnes žije na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, ale patří k nejnebezpečnějším tvorům na světě – přenáší totiž řadu nebezpečných chorob včetně malárie nebo horečky dengue.

To se našich zeměpisných šířek naštěstí netýká. V Česku komár platí „jen“ za otravný hmyz. Souboj s ním ale rozhodně jednoduchý není. Za noc komár uletí až 12 kilometrů, svou oběť spolehlivě vycítí i na dálku, a aby toho nebylo málo, jediná samička zvládne naklást až 3000 vajíček.
Není komár jako komár

Právě samičky jsou přitom zodpovědné za svědivé pupínky, které po sobě komáři nechávají. Na rozdíl od komářích samců, kterým k životu stačí nektar z květin, se totiž samice živí krví – například tou lidskou.

A koho si nejraději vybírají za oběť? Je to jednoduché – ty, kteří vydechují více oxidu uhličitého než ostatní. Komáři navíc dokážou vycítit i chemické látky vylučované potem, láká je také vyšší tělesná teplota (kterou mají například lidé, kteří se intenzivně hýbou).

Nejvíc ale komáry lákají některé typy bakterií, které žijí na kůži. I proto jsou některá místa na všem těle – například nohy – pro komáry lákavější než jiná.

Jak se zbavit komárů?

Nejaktivnější jsou komáři obvykle přes noc. A má to své důvody. Komáři se totiž vyhýbají přímému slunci, navíc špatně snášejí silnější vítr. Na své výpravy proto nejraději vyrážejí právě v noci. První pomoc proti komárům se tak nabízí – kromě klasických sítí do okna vám během horkých letních nocí může ulevit i větrák. Komáři se totiž proudu vzduchu, který větrák způsobuje, instinktivně vyhýbají.

Do boje s komáry se ale můžete pustit i za použití sofistikovanějších prostředků. Na ošetření venkovních prostor použijte plošný postřik proti komárům, repelentní svíčky s citronelou, nebo insekticidní spirály. Vnitřek domu nebo bytu zase vybavte profesionálním plašičem komárů. Během výletů, obzvlášť pokud vás zavedou poblíž vody, také nezapomínejte na účinný repelent.

Jak zmírnit svědění?

Co dělat, pokud už vás komár poštípal? Zkuste rady našich babiček: ty doporučovaly potřít pokousané místo cibulí nebo citronem. Pomáhá prý i led.

Postižené místo ale nikdy neškrábejte. Komáří kousnutí po sobě totiž zanechává určité množství slin, které obsahují mimo jiné protisrážlivé látky a lokální anestetikum. Tělo tyto látky rozpozná jako cizího vetřelce a v reakci vyšle histaminy. Škrábání jen komáří sliny roznese, a tělo tak vyprodukuje víc protilátek. Jinými slovy – bude to svědit ještě ještě víc.