Co dělá hmyz v zimě?

Zima je obdobím klidu. Nejen pro většinu savců, ale třeba i pro hmyz. A přestože se najdou i druhy, které zimu milují, většina druhů hmyzu zimu příliš ráda nemá.

Příčina spočívá v samotné hmyzí fyziognomii. Hmyz totiž patří mezi studenokrevné živočichy, a nedokáže proto regulovat vlastní tělesnou teplotu. Mnohem víc než třeba savci tak závisí na vnějších podmínkách.

Domečky pro hmyz

Jakmile teploty klesnou na nulu, přestává se hmyz téměř hýbat. Mnoho druhů hmyzu přežívá chladné zimní měsíce ve stavu diapauzy – tedy ve stavu, kdy se zastaví růst i vývoj a metabolismus pracuje minimálně. Některé druhy před zimou odletí (podobně jako ptáci) do teplejších krajů, a jiné se na začátku zimy stahují do lidských příbytků.

hmyzí hotel v zimě

Hmyzí hotel si můžete koupit hotový, nebo ho můžete vyrobit třeba s dětmi.

Právě toho dnes využívají zahrádkáři a domácí kutilové, kteří na svých zahradách staví takzvané „domečky pro hmyz“. Mimo jiné i proto, že právě některé druhy hmyzu fungují jako přirození nepřátelé mnohých škůdců a po úspěšně přečkané zimě na jaře pomáhají s jejich likvidací.

Jak chránit pokojové květiny proti hmyzu

Ani v zimě ovšem nebudete mít od hmyzích škůdců úplný klid. Zima je totiž nejoblíbenějších obdobím pro škůdce pokojových rostlin. Molice, mšice i svilušky si libují v teple a suchu a prostředí přetopených bytů jim víc než vyhovuje.

Prevence a první pomoc se tedy nabízejí samy. Snižte teplotu topení a používejte zvlhčovače vzduchu. Své květiny také pravidelně přihnojujte, ideálně tekutým hnojivem – nejenže rostliny vyživuje, ale dobře zvolené hnojivo rostliny chrání právě proti škůdcům.

mušky v květináčích bývají nejčastěji smutnice

Černé mušky v květináči - jedním z nejčastějších škůdců pokojových rostlin jsou smutnice.

Škůdců se ale můžete zbavit i ekologicky. Buď do půdy květináče vysaďte parazitické hlístice, nebo proti nim nasaďte vhodné lapače škůdců pokojových rostlin.