Jak se zbavit krtků v zahradě

Na vašem perfektně střiženém trávníku nebo v záhonech plných zeleniny se začaly objevovat nevzhledné hromádky hlíny a vy přemýšlíte, jak se zbavit krtka, který ve vaší zahradě řádí? S krtky je to někdy marný boj a všechny “zaručené” tipy často selhávají. Pojďme si tedy toto drobné představit a podívat se, jak se efektivně krtinců zbavit.

Krtek na zahradě - jak poznám že mi na zahradě řádí skutečně krtek, a ne hraboš nebo hryzec?

Řádění krtka na zahradě pozná každé malé dítě. Na jeho přítomnost totiž ukazují krtince, které neustále přibývají. Obvykle na těch pro nás nejméně vhodných místech jako je upravený trávník nebo záhony k pěstování. Toto má však svůj důvod - půda pod kvalitním trávníkem nebo v záhonech bývá často dostatečně kyprá a zavlažovaná, takže se v ní krtkovi dobře pohybuje. Navíc je humózní a plná života. A krtek, jakožto hmyzožravec, zde najde plno potravy. 

Proč dělá krtek krtince?

Důvod je prostý. Jak si krtek hrabe podzimní chodbičky, hromadí se přebytečná zemina, kterou musí krtek vytlačit nad povrch země. Tímto vzniklým kopečkem se také do jeho chodeb dostane dostatek kyslíku, který tento malý savec k životu potřebuje. 

A jak daleko hrabe krtek od krtince? To je individuální. Někdy se mu líbí na tom samém místě a pohybuje se v jeho těsné blízkosti. Jindy si proráží cestu napříč celou zahradou a rozestupy mezi jednotlivými krtinci mohou být i několik metrů. 

Když vzniklé krtince rozhrabete a zeminu srovnáte, můžete se vsadit, že ještě ten den najdete krtince nové. Krtek totiž bude potřebovat nový přísun vzduchu do svých chodeb, proto začne hrabat a vytlačovat hlínu opět na povrch. Když uvidíte, že v trávníku zrovna vzniká nový kopeček, ještě nemusíte mít vyhráno. Krtek se totiž nemusí ukrývat přímo pod hromádkou a než nahrnutou zeminu stihnete odklidit, může už dávno zmizet ve svých chodbách. 

krtek - proč dělá krtek krtince

Proč dělá krtek krtince? Zbavuje se tak přebytečné hlíny z chodeb a zajišťuje si tím přístup vzduchu.

Druhy krtka

Druhů krtků je poměrně dost. Podčeleď “krtek”, latinsky talpinae, obsahuje další rody, které zahrnují jednotlivé druhy. Mezi těmi jsou obvykle jen malé rozdíly a krtky od sebe lze rozeznat podle určitých poznávacích znaků. Mezi nejběžnější druhy patří krtek obecný, krtek hvězdonosý, krtek východoamerický či bělohlavý. 

Krtek obecný

Krtek obecný (Talpa europaea) je u nás běžným druhem. Celoročně se vyskytuje na území téměř celé Evropy. Žije v zahradách, na loukách, na polích nebo v parcích. Tento drobný savec žije v podzemí, ne hlouběji než půl metru. V zemi si hloubí spletitý labyrint chodeb. Ty vyhrabává díky svým uzpůsobeným končetinám, které fungují jako malé lopatky. Chodby se dělí na obytné, ve kterých krtek spí nebo vyvádí mláďata, a okružní, které slouží pro lov potravy.

Krtek obecný je hmyzožravec. Živí se žížalami, brouky, larvami, ale spořádá dokonce ještěrky nebo menší žáby či hlodavce. Když už jsme u hlodavců - krtek je mezi ně často mylně zařazován, ovšem do této skupiny živočichů nepatří. 

Krtek obecný

Krtek obecný se u nás vyskytuje téměř všude.

Krtek hvězdonosý

Dalším velmi běžným druhem je krtek hvězdonosý (Condylura cristata). Ten se však nevyskytuje u nás, nýbrž v celé severní Americe - tedy v severních částech USA a v Kanadě. Jeho způsob života je podobný jako u krtka obecného. Také je hmyzožravcem s předními hrabavými končetinami, který si hloubí podzemní chodbičky a dává o sobě vědět nápadnými krtinci v zahradách. Tento druh ale často žije spíše poblíž vody, konec jeho chodba se zpravidla právě pod vodou nachází. S tímto odlišným typem teritoria přichází také jiný druh potravy. Krtek hvězdonosý se totiž živí především drobnými vodními tvory jako jsou pijavky, malé rybky, samozřejmě také vodní a půdní hmyz. 

Krtek hvězdonosý

Krtek hvězdonosý vypadá trošku jako vetřelec, a u nás se s ním v přírodě nepotkáte - žije v severní Americe.

Potrava - co krtek žere?

Asi vám neunikla pohádka O krtečkovi od Zdeňka Milera, ve které se krteček živí hlavně ovocem a zeleninou. Ve skutečnosti se vůbec nejedná o složky jeho jídelníčku a zobrazení je chybné, podobně jako třeba u ježků. Výlučnou potravou krtků je hmyz - jedná se totiž o hmyzožravce a jejich zažívací systém je uzpůsoben pro konzumaci a trávení drobných živočichů, tedy především bílkovin.

Krtek - krtek jí žížaly

 

Co tedy jí krtek? Živí se různými druhy brouků, žížalami, larvami nebo vajíčky hmyzu. Spořádá cokoliv živého, co v okružních chodbách svého labyrintu potká. Jeho mlsnému jazýčku se nevyhnou ani drobní obratlovci - krtek totiž s přehledem sežere i malé myši a jiné hlodavce, žáby nebo ještěrky. Uvádí se, že za den zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Energii potřebuje na vyčerpávající hrabání podzemních chodeb a pohyb v nich. 

Kdy je krtek nejvíce aktivní?

Krtek je aktivní v zimě i v létě, po celý rok a po celý den i noc. Krtci se k zimnímu spánku neukládají. Místo toho si během jara, léta i podzimu hromadí ve svých chodbách potravu, kterou se pak během zimy, kdy není většina hmyzu aktivní, živí. Během teplejších měsíců si tedy musí vybudovat propracovaný systém chodeb, vytvořit si jakési “spíže” plné potravy, a pokud se v zimě v jeho chodbách cokoliv pohybuje, díky citlivosti na vibrace to zbystří a vydá se na lov. Během zimy je ukrytý hlouběji pod zemí.

Co se týče denního režimu, mnoho lidí žije v domnění, že je krtek noční tvor. To je však mýtus. Tito savci totiž nemají pevně daný režim a fungují ve dne i v noci. Obvykle se aktivita střídá se spánkem po 4 hodinách. Pokud hledáte důvod, proč přes den krtince téměř nepřibývají a přes noc se jich v zahradě objeví víc než dost, je to tím, že v noci po zahradě nikdo nechodí a krtka neruší. Jak již bylo zmíněno výše - zvíře je citlivé na vibrace, to platí i pro lidské kroky.

Jak se zbavit krtka?

Zbavit se krtků v zahradě není nic jednoduchého. Krtka nesmíme zničit ani zabít žádnou nehumánní metodou, jelikož se na něj vztahuje zákon o týrání zvířat. Musíme na to tedy jít chytře a vyzkoušet všechny možné varianty.

Jak tedy na krtka? Snažte se ho vyplašit, vypudit ze zahrady a co nejvíce mu znepříjemnit pobyt na vašem pozemku, aby se vydal dobrovolně “o dům dál”. Na základě povědomí o tom, že krtka ruší vibrace, které způsobují kroky či jiný pohyb, vyzkoušelo mnoho zahrádkářů různé komerčně dostupné či podomácku vyrobené plašičky. Mnoho z nich také namítá, že jsou tyto plašičky k ničemu. Jejich správné použití a účinnost ale tkví v kombinaci s dalšími způsoby.

Jak vyhnat krtka?

Obecně bychom mohli způsoby zbavení se krtků rozdělit do tří skupin - na akustické, mechanické a chemické. Plašičky se tedy řadí do akustických pomůcek. Aby byl náš hon na krtka účinný, je vhodné kombinovat všechny tyto způsoby. Chcete-li být ke zvířeti “ohleduplní”, nechejte po zahradě běhat psa s dětmi, profukujte krtkovi chodby vysavačem na listí se zpětným chodem, často sekejte trávník nebo použijte ultrazvukové plašiče

U zahradníků je poměrně oblíbená pet lahev na krtka - jedná se o jednoduchý plašič vyrobený z pet lahve a tyče - lahev se na tyč nasadí a opatří se “křidélky”, do kterých se opírá vítr. Vždy, když zafouká, se lahev začne točit a vydávat pro krtky nepříjemný zvuk, přičemž vibrace prostřednictvím tyče prostupují až do půdy. 

Mezi manuální metody patří odchyt krtka do pastí nebo podrytí čerstvého krtince rýčem a přenesení krtka za hranici pozemku. Pozor, při nastražení pastí je důležité zvíře co nejdříve vypustit, jinak může uhynout v důsledku stresu.

Pokud nejste nakloněni jedu na krtka, můžete kolem svého pozemku vysadit i některé aromatické rostliny, které tato zvířata nemají rádi. Mezi ně patří například medvědí česnek, pryšec kolovratec, aksamitník nebo laskavec. 

Poslední možností je pak znepříjemnit krtkovi pobyt v jeho chodbách. Nastrkejte do nich všemi krtinci například citrusovou kůru, lidské vlasy, naftalen nebo je “provoňte” benzínem. Vyzkoušet můžete i dýmovnici přímo určenou k vypuzení hlodavců a dalších drobných živočichů. Nevěříte-li na babské rady, jistě vás zaujme spíš repelent na krtky - ten může být buďto ve formě aromatických kuliček nebo spreje, který se nastříká na nějaký nosič (obvykle dřevitou vlnu apod.). Repelenty mohou účinkovat i několik měsíců, nicméně jejich účinek přichází postupně. Naopak tekuté odpuzovače mají rychlý efekt, ale aplikaci je třeba po každém dešti zopakovat.

Jed na krtky

Hubení krtků, jedy na krtky a další způsoby likvidace krtka nehumánní cestou patří mezi zakázané. 

Povolení k usmrcení daného zvířete (případně zástupců daného druhu) může vydat pouze Státní veterinární správa na základě zákona č.114/1992 Sb, o ochraně přírody a prostředí. Nepovolené usmrcení zvířat lze považovat za týrání. Proto obvykle nenajdete jedy a jiné hubicí přípravky prodávané přímo za účelem zničit krtka. 

Je krtek chráněný?

U nás jsou ve své podstatě chráněni všichni živočichové, není-li stanoveno jinak (například Státní veterinární správou). Jedná se o obecnou ochranu přírody včetně živočichů, na základě zákona č. 381/2009 Sb., o ochraně přírody. Někteří živočichové, jejichž počty rapidně klesají v budoucnosti by mohlo hrozit jejich úplné vymizení, mohou být pak zařazeni na seznam zvláště chráněných druhů, silně či kriticky ohrožených druhů. To se však v současnosti krtka obecného netýká. 

Další zákon, kterým jsou všichni obratlovci (až na výjimky určené veterinární správou) u nás chráněni, je již zmiňovaný zákon č. 246/1992 Sb., o týrání zvířat. Chcete-li nějakého obratlovce (například potkana apod.) usmrtit, je třeba postupovat podle toho, co se v daném zákonu uvádí.