Mol

Moli v domácnosti dokážou pěkně potrápit. Tito hmyzí škůdci napadnou veškeré zásoby ve spíži, které pak nezbývá nic jiného, než vyhodit. Některé druhy se pouštějí také do oděvů, a tak se může stát, že váš oblíbený kožich najdete po letním uskladnění celý děravý. 

Abychom mohli s těmito nezvanými hosty co nejrychleji zatočit, je potřeba nejprve nepřítele poznat a zjistit něco o jeho způsobu života. V našem článku si moly více přiblížíme, popíšeme si rozdíly mezi molem šatním a potravinovým a zjistíme, co na moly zabírá a jak se jich zbavit.

Druhy molů - mol šatní vs. potravinový mol

V domácnostech se můžeme setkat se dvěma druhy molů. Tím prvním je mol šatní, a druhým mol potravinový.

Mol šatní (Tineola bisselliella)

někdy nesprávně označovaný jako mol domácí. Jedná se o drobný hmyz o velikosti 4-8 milimetrů, patřící do řádu motýlů. Zajímavostí je, že mol šatní k životu nepotřebuje vodu. Tu nemusí vůbec přijímat, jeho organismus si ji vytváří sám, a tak pro něj není život v suché skříni žádným problémem. 

mol šatní jak vypadá

Mol šatní bývá někdy označován také jako mol domácí.

Dospělý mol, kromě kladení vajíček, ničím neškodí. Oděvy “zpracovávají” larvy mola, které se živí keratinem. Máte-li skříň plnou bavlny nebo polyesterových vláken, larvy se zde pravděpodobně neuživí. Jiná situace však nastává v případě, že ve vaší skříni visí kožené oděvy, pravé kožešiny, peří nebo ovčí rouno. Tyto přírodní materiály jsou vlastně kůží či kožními deriváty tvořenými právě keratinem. Šatním molům se tedy někdy přezdívá také moli kožešinoví.

larva mola šatního

Dospělý mol oděvy neničí - to dělají jeho larvy.

Mol potravinový

Dalším škůdcem v domácnosti je mol potravinový, zvaný také jako moučný mol. Ani jedno z těchto označení ale není správné. Tento hmyz se totiž jmenuje zavíječ moučný (Ephestia kuehniella)

patří také do řádu motýlů, najdeme ho však v čeledi zavíječovitých, takže přímým příbuzným s molem šatním není. Zavíječ patří mezi nejběžnější potravinové škůdce, vyskytuje se téměř po celém světě. Najít ho můžete prakticky ve všem sypkém v domácnosti, nejčastěji v mouce, ale i v cukru, těstovinách, obilninách, nebo dokonce v koření. Největší problém představuje pro velké sklady obilí či potravin. 

Zavíječe moučného rozeznáme od mola šatního podle několika poznávacích znaků. Tím prvním může být velikost. Zatímco mol šatní je velmi drobný, dospělci zavíječe mohou být až jednou takoví, dorůstají se přibližně 12 milimetrů. Zavíječ má při roztažených křídlech vrchní pár světle šedý, spodní pár křídel je bílo-šedý. Mol šatní má hnědé tělo a křídla spíše do béžových stříbřitých odstínů. 

mol-potravinový mol

Zavíječ moučný je jedním z nejčastějších domácích škůdců. Nesprávně se mu také říká potravinový mol, nebo moučný mol.

Vývoj molů a jejich život 

U obou druhů je vývoj prakticky totožný. Mol je hmyz s proměnou dokonalou. Dospělec snese vajíčka. Vajíčka molů šatních snáší samička přímo na látky, u zavíječů pak do potravin. Během pár dnů se z vajíček vylíhnou larvy. V této fázi hmyz nejvíce škodí. Larvy mola potravinového ve velkém požírají vše, co čeho se ve spíži či ve skladovacích prostorách pro potraviny nebo obilí dostanou. Stejně tak se vrhnou na konzumaci přírodních vláken živočišného původu také larvy mola šatního. Housenky jsou malé a mají bílou barvu. Jsou velmi nenápadné a často si jich všimneme až tehdy, kdy už jsou v potravinách patrné různé zámotky nebo jsou v kožichu díry. 

Asi po měsíci hodování se housenky zakuklí. Tato doba může být výrazně prodloužena nedostatkem vhodné potravy. Stejně tak je různá doba zakuklení.V optimálních podmínkách opouští motýlek kuklu po 6 týdnech. Pokud ale nejsou okolní podmínky příznivé pro vylíhnutí, může zakuklení u mola šatního trvat i dva (některé zdroje uvádějí dokonce čtyři) roky. 

Posledním stádiem je dospělec. Ten se líhne z kukly a má již finální podobu motýla. Na hrudi jsou nesená křídla, i šest párů nohou. Samečci jsou často větší, samičky bývají spíše ukryté a lze je pozorovat sporadicky. Dospělci zavíječe moučného nelétají přes zimu. I když samotní dospělci na látkách či potravinách neškodí, kladou další vajíčka, proto je nutné se jich po zpozorování co nejdříve zbavit, aby nedocházelo k dalšímu množení škůdce.

Jak najít zdroj molů? 

Nejčastěji zjistíme, že máme tyto nezvané hosty doma tak, že vidíme po místnosti poletovat dospělce. To je ale známka dlouhodobějšího napadení, zejména pokud je dospolců více. Znamená to, že hmyz již dokončil svoji přeměnu a v domácnosti se nachází déle než měsíc.

Mol v kuchyni ještě nemusí znamenat, že se jedná o zavíječe moučného. Nejprve jej tedy nějakým způsobem odchyťte a snažte se identifikovat druh. Dojdete-li k závěru, že se jedná o takzvaného mola potravinového, budete zdroj hledat v kuchyni. Pokud se jedná o mola šatního, zaměřte se na skříně, úložné prostory, dokonce i koberce a další tkaniny z přírodního vlákna.

Jak tedy na moly a kde je hledat? Potravinové moly hledejte nejdříve ve spíži. První prohledejte všechny otevřené potraviny, následně i ty zavřené nebo v dózách. Často se totiž stává, že moly nezastaví plastové obaly, natož papírové pytlíky na mouku. 

mol-larva moučného mola

Larva zavíječe moučného v rýži.

Všechny sypké potraviny můžete přesít přes síto. Díky tomu lze objevit larvy molů. Ty mohou být prakticky ve všem od mouky, přes cukr, rýži, čaje, strouhanku, luštěniny, těstoviny, až po bylinky, koření, ořechy či dokonce granule pro zvířata. 

Říká se, že na moly zabírá bobkový list nebo pepř, který nesnášejí. Nenechte se mýlit, máte-li zavíječe v domácnosti již hodně rozmnožené, můžete je najít klidně v pytlíku s bobkovým listem. 

Přítomnost larev v mouce a sypkých potravinách můžete zjistit přesíváním přes síto, u dalších potravin už to je těžší. Obvykle však poznáte napadené potraviny podle tenkých vláken podobných drobným pavučinám, které larvy vytvářejí. 

mol-larvy v mouce

Chodbičky larev potravinového mola v mouce.

Pokud jste v potravinách nic nenašli, bude se jednat nejspíš o mola šatního. V tomto případě začněte s prohlížením skříní a veškerých úložných prostor, ve kterých by se mohly textilie nacházet. Nezapomeňte ani na prohlédnutí péřových lůžkovin nebo třeba starého dětského fusaku s ovčí vlnou uvnitř. Prohlédněte veškeré kožešinové, kožené, péřové i hedvábné oděvy a výrobky. Někdy se může stát, že se larvy z nouze pustí i do bavlny.

Jak na moly? Zbavte se jich rychle a účinně

Zbavit se molů je poměrně náročná disciplína. Mnoho lidí totiž objeví škůdce v balení čočky, případně v kožešinovém kabátu a snaží se z domu dostat pouze onu napadenou potravinu nebo oděv. Toto řešení se ale často míjí účinkem. Vajíčka molů, případně jejich nenápadné larvy, už totiž mohou být dávno v celé spíži či šatníku. Jak tedy na ně?

Jak se zbavit šatních molů 

Moli v oblečení jsou poměrně běžnou záležitostí. Abyste se s nimi nesetkali, je důležitá zejména prevence. Skříně a úložné prostory udržujte v čistotě. Věcí, které nenosíte a nepoužíváte se zbavte například darováním potřebným či v bazarovém prodeji. Všechny věci alespoň jednou za čas vyperte, péřové lůžkoviny nechávejte vyčistit, do prádelny s sebou vezměte také vlněné deky a další výrobky. Nezapomeňte na pravidelné větrání, vyvětrat můžete i skříně (například při ukládání vypraných oděvů), ale také úložné prostory pod postelí. 

Keratin, kterým se moli živí, je součástí naší kůže, vlasů a hlavní složkou prachu v domácnosti. Neukládejte tedy do skříní již nošené oblečení a dbejte na čistotu. 

Jako prevence mohou sloužit i vonné pytlíky s bylinkami. Naplňte je hlavně levandulí, vratičem, rozmarýnem či pomerančovou kůrou. Možná jste si ve skříni vaší babičky všimli rozmístěných tuhých mýdel. I tento trik jako prevence proti molům zabírá, musí se však jednat o mýdlo silně parfémované. Podobně funguje také cedrové dřevo.

Textilie bychom neměli skladovat v igelitových pytlích, to molům velmi vyhovuje, nedostane se na ně totiž průvan a vlhkost. 

Pokud již k napadení molem šatním došlo, je potřeba se jich co nejdříve zbavit. Nejdříve vytáhněte ze skříní všechny textilie. Police vytřete horkou vodou s octem a všechny oděvy a další textil dejte vyprat. Teplota musí být vyšší než 60 °C, co půjde, to raději vyvařte. Látky, které nelze prát na 60 a více stupňů dejte nejprve zmrazit nejméně na tři dny, poté je z mrazáku vytáhněte, vytřepejte z okna a vyperte. Co půjde, to můžete ještě vyžehlit nebo ošetřit napařovačem. 

mol-past na moly

Past na moly pochytá motýlky, ale vždy je potřeba najít a zničit zdroj.

Mezitím, co se bude prát, všechny vytřené skříně a úložné prostory vysajte vysavačem, zaměřte se hlavně na různé skuliny a záhyby. Poté prostor ošetřete vhodným přípravkem k hubení molů. Po ukončení doby jeho působení prostory ještě jednou vysajte. 

Jak na potravinové moly 

Návodů, jak se zbavit potravinových molů, najdete nespočet. Ten nejúčinnější je se připravit na smutný pohled do odpadkového koše a veškeré otevřené (někdy i neotevřené) potraviny mimo lednici vyhodit. V koši by měly skončit také otevřené pytle se zvířecím krmivem, koření, čaje, pečivo a sladkosti.

Když se všech potenciálně napadených potravin zbavíte, začněte s čištěním spíže, skříněk kuchyňské linky, prostor pod linkou a veškerých mezer v těchto místech. Povrchy opět umyjte silným roztokem vody a octa. Následně můžete použít některý z ověřených přípravků proti molům. 

mol-past na potravinové moly

Pasti na moly jsou super, ale vždy je nejdůležitější najít a zlikvidovat zdroj výskytu molů.

I v tomto případě je důležitá prevence. Snažte se všechny potraviny skladovat ve vzduchotěsných uzavíratelných dózách. Zakoupené potraviny vždy přesypejte z původního obalu a zkontrolujte, zda nejsou napadené. Sypké druhy jako jsou mouky či cukry můžete do dóz rovnou prosít přes síto. V prostorách pro skladování potravin udržujte stálý pořádek a police pravidelně desinfikujte octovou vodou. Využít lze také pasti na dospělé moly, kteří by mohli přilétnout například z venku nebo ze sousedství.

Přípravky proti molům

  • Pasti na moly - nejčastěji se jedná o pasti lepové, které fungují na principu mucholapky. Kromě usmrcení hmyzu pomocí insekticidu pomáhají také monitoringem přítomnosti.
  • Spreje na moly - sprej je rychlým a účinným řešením v boji s moly a dalším škodlivým hmyzem v domácnostech. Prostory stačí vystříkat, látky obvykle hubí nejen dospělce, ale také larvy a vajíčka.
  • Dýmovnice proti molům a hmyzu - při napadením domácnosti škodlivým hmyzem lze použít také dýmovnici, která vyčistí od škůdců i větší prostory či těžko dostupná místa.
  • Trychtýřové pasti - jedná se o výrobky k chytání dospělců zavíječů (potravinových molů), které obsahují feromony k jejich nalákání do pasti.
  • Vonné sáčky a šatní závěsy - fungují spíše jako prevence, k odpuzování molů. Často obsahují směs různých bylin.