Jak se zbavit molů – co na ně působí?

Pokud jste měli v minulosti problém s moly, znáte, jak těžké je najít jejich zdroj a zbavit se jich. Občas, i když dodržíte všechna pravidla hygieny, mohou z ničeho nic prolétnout kolem vás a budete zoufale hledat jejich zdroj. Řekneme vám, jak se k nám dostanou, kde se nejčastěji schovávají a jak se jich zbavit. 

 Druhy molů Šatní mol 

Šatní mol je známý tím, že nám dělá škodu na oblečení z přírodních materiálů, často na nepříjemných místech, které se špatně opravují. Mol šatní, latinsky Tineola bisselliella, je malý druh motýlka, který klade vajíčka v tmavých a vlhkých místech, ze kterých se líhnou larvy, které se právě živí přírodními materiály, respektive keratinem, který se v nich vyskytuje.

clothes

Zajímavostí je, že moli nepotřebují konzumovat vodu, protože si ji sami vytvářejí metabolismem. Motýlek je asi půl centimetru veliký a má světlou, lesklou barvu předních křídel. Dostat se mohou do domácnosti při návštěvě, přes stoupačky v panelových domech, donést si je z obchodu nebo v kufru z dovolené. 

Přípravky proti šatním molům

Potravinový mol

Pod tímto jménem známe další druh podobného motýlka, druhého známého škůdce domácnosti. Skutečné jméno je zavíječ moučný. Často se do naší domácnosti dostanou při nákupu potravin, ve kterých se vyskytují, což může být mouka, těstoviny, luštěniny, cukr a podobné sypké potraviny.

food storage

Jak se můžete přesvědčit o tom, že jste si nepřinesli domů zavíječe nebo jeho vajíčka? Je dobré každé balení otevřít, mouku a cukr přesypat přes síto a přesypat do čisté vzduchotěsné nádoby. Větší potraviny můžete probrat a podívat se do spár původního obalu pro malé pavučinky. Po každém vypotřebování a přesypávání je nutné nádobu s víkem umýt a velmi dobře vysušit. Zavíječ má světlá křídla, podobné šatnímu molu a má na nich tmavé značení.

Přípravky proti potravinovým molům

Jak se jich zbavit?

Způsoby zbavení se obou druhů škůdců jsou poměrně jednoduché. Zbavit se vajíček šatního mola, která jsou kladena ve smotku na látkách je možné jednoduše vyklepat, protože nejsou pevně upevněná. Proto se doporučuje pravidelně prát i nepoužívané oblečení, vyklepávat je. Také se doporučuje přidávat parfémovaná mýdla a bylinné sáčky do skříní, protože odpuzují moly.

Nejčastějším způsobem je chytit je pomocí lepivých pastí, které moly lákají na feromony. Nezapomeňte je po určitě době měnit, protože feromony mohou vyprchat a už na ně nic nechytíte. Pokud naleznete hluboko ve skříni jejich sídlo, odkliďte potraviny a než je začnete čistit, vystříkejte insekticidem prostor skříně.