Škůdci v sadu a na vinici? Nasaďte proti nim dravé roztoče!

Začínají vaše ovocné stromy a keře chřadnout? Podívejte se na ně zblízka. Možná zjistíte, že se v nich usídlili svilušky, vlníkovci nebo hálčivci. Přečtěte si, jak škůdce v ovocných sadech a na vinicích poznáte a jak se jich spolehlivě (a ekologicky) zbavíte.

Svilušky mohou vašim ovocným stromům pěkně zatopit. A nejen těm. Tihle malí, okem téměř nepostřehnutelní roztoči se nejraději živí na zelenině, ovocných stromech, jehličnanech i travinách.

Obzvlášť potrápit dokážou vaše ovocné stromy a keře. V sadech a na vinicích tedy patří mezi skutečný postrach. Rychle se totiž množí, napadené rostliny a stromy tak rychle chřadnou, přestávají nést ovoce a postupně zcela hynou.

Jak škůdce v sadu odhalíte?

Začaly listy vašich stromů žloutnout a mají zahnědlé okraje? Podívejte se na ně zespodu. Právě na spodní straně listů se svilušky obvykle usídlují (může jich tam žít až několik desítek tisíc!). Přestože samotné svilušky jsou velmi malé, jejich přítomnost na listu poznáte podle sítě drobných pavučinek, které svilušky budují, aby si usnadnily pohyb.

Jak se svilušek v sadu a na vinici zbavit?

Svilušky patří k jedněm z nejobtížnějších škůdců ze všech. Snadno přečkají zimu a vzhledem k tomu, že si za svůj cíl s oblibou vybírají ovocné stromy, keře a vinice, není možné proti nim použít pesticidy ani jinou chemii (pokud tedy nechcete přijít o celou úrodu).

Typhlodromus pyri T-pyri dravý roztoč na svilušky

Řešení naštěstí existuje, a to řešení na ryze přírodní bázi. Proti sviluškám můžete nasadit jejich přirozeného nepřítele – dravé roztoče s oficiálním jménem Typhlodromus pyri. Draví roztoči T-pyri spolehlivě zlikvidují nejen svilušky, ale i vlníkovce, hálčivce nebo jiný škodlivý hmyz.

Funguje to jednoduše: jakmile si roztoče T-pyri do zahrady nebo na vinici vysadíte, stačí už jen počkat, až se dostatečně namnoží. Roztoči pak všechny svilušky a jiné škůdce spolehlivě zlikvidují, a to zcela ekologicky.

Jak se Typhlodromus Pyri aplikuje?

Dravý roztoč T-pyri se dodává na plstěných pásech balených po 50 nebo 25 kusech. Tyto pásy se omotají kolem kmínků révy nebo kolem větví stromů a připevní se drátkem nebo šňůrou.

Plstěný pás a dravými roztoči typhlodromus pyri připevněný na kmínku révy.

Ideální období pro aplikaci je leden–únor. Na jaře, až se oteplí, tak se roztoči sami rozlezou a hledají si potravu.

Mimochodem, pokud se vyhnete pesticidům a jiné chemii, budou roztoči T-pyri vaši zahradu nebo sad chránit trvale. Dokážou totiž přečkat zimu, i dlouhá období hladu, stačí je tedy vysadit pouze jednou.