Jak se zbavit kuny?

iltis-4357315_640

Běžně se můžeme setkat se dvěma typy – kunou lesní a kunou skalní. Oba druhy jsou svou velikostí blízké kočkám. Nenechte se ale zmást, jsou to lstivá stvoření s vlastnostmi šelmy. V jejich jídelníčku najdeme jak maso, tak med a nepohrdnou ani mlékem, jsou všežravé.

 

Co kuny páchají?

Kuny jsou velice teritoriální. Pokud se u vás doma kuna vyskytne, poznáte to podle silného zápachu moči a výkalů, kterými si své území značí. Vytváří si v našich obydlích hnízda, do kterých přináší svoji potravu, shnilé potraviny a mršiny nevyjímaje. Aktivní jsou především v noci, lze to poznat i podle hluku, který vydávají. Jedním z hlavních problémů může být jejich hravost, kdy se nebojí cupovat a ničit. Hrátky tak nemine zahradní náčiní, kabely a především střešní izolaci.

 

Prevence

Častým místem, kam se kuna v domě ukrývá, je střecha. Proleze i dírkou velkou téměř jako tenisový míček. Ucpěte proto každou potencionální přístupovou cestu, kterou by mohla kuna vniknout do obydlí. Případně můžete využít kovovou síťku, kterou kuna neprokouše. Kuny jsou mimo jiné plaché.

Jedna z babských rad říká, že vám pomohou chlupy a vlasy různě rozmístěné po půdě. Pokud se jedná o kunu, která bez ostychu neustále navštěvuje motor auta, je pak dobrým preventivním řešení, aby byl motor postříkán vůní nebo jinou aromatickou látkou. 

 

Jak se kun zbavit?

Kuny jsou velmi chytré, nenechají se jen tak ošálit. Proto nad nimi musíte vyzrát. Přijít na to, jak vypudit kunu ale nemusí být složité. Stejně jako babské rady poukazovaly na různé zápachy, existují odpuzovače kun ve spreji, které svým zápachem dají kuně jasně vědět, že tady pšenka nekvete. Na nasprejovaném místě se vytvoří ochranný film, ze kterého kuna ucítí, že přichází do cizího teritoria. 

Pokud nejste zastáncem chemických přípravků na odpuzení kun, existují i další možnosti. Pokud vás tedy trápí kuna na půdě, řešením může být například umístění klecové pasti, které fungují na jednoduchém principu. Do pasti musí být umístěna dostatečně lákavá návnada na kuny, jako je třeba ovoce, kousek masa nebo vejce. Když se kuna přiblíží k návnadě, dojde k sepnutí mechanismu a pružina napevno dveře uzavře. Po chycení kuny je nutné ji vypustit několik kilometrů daleko, aby se nevrátila. 

 

Prostředky proti kunám

 

Jde-li o větší plochy, na které by klecové pasti nestačily, existují i ultrazvukové plašiče. Tyto plašiče ochrání před nevítaným návštěvníkem rozsáhlejší prostory, které se mohou skládat i z více místností. Princip ultrazvukového plašiče spočívá v kmitočtové oblasti, která je pro člověka za hranicí slyšitelnosti.

Jestli hledáte vhodnou metodu, která kunu odpudí od prozkoumávání útrob vašeho automobilu, vhodnou metodou jsou kuličky. Jejich vůně je pro kuny nelibá a odpuzující. Kuličky se umisťují do držáku na suchém místě v motorovém prostoru.