Co odpuzuje komáry?

žena co si škrábe komáří štípance

Proč někoho komáři kousají více?

Komáří samičky se na rozdíl od samců živí krví, aby měly dost energie na tvorbu vajíček. Samci se živí zásadně šťávami rostlin.
Proč jsou tedy samičky komárů vybíravé a preferují něčí krev? Je prokázáno, že komáři nesnáší vitamíny skupiny B, které se hojně vyskytují v kvasnicích, mase a pivu. Takže lidé, kteří častěji konzumují tyto potraviny, mají přirozeně silnou ochranu proti komářímu kousnutí.
Kromě této prevence, komáři lépe rozlišují osoby, které produkují vyšší tělesnou teplotu, tedy těhotné ženy, aktivní lidé a těžší jedinci.

Prevence před komáry uvnitř i venku

Jednou z účinných prevencí před komáry ve vnitřních prostorách, jsou sítě v oknech. Umožňují větrání ve dne i v noci, a pokud jsou dostatečně pevné, vydrží i několik let. Jejich hlavní nevýhodou je ale nižší viditelnost a neprostupnost okna se sítí.
Pokud sítě nejsou pro vás, možná vás zaujme jedinečné řešení ve formě ultrazvukového odpuzovače komárů. Tento odpuzovač vydává zvuky, podobné zvukům samečka komára, kterým se v období největší potřeby krve samičky vyhýbají. Funguje ve dne i v noci a pokud ho nebudete mít přímo u hlavy, v noci ho neuslyšíte. Také je skvělou výhodou, že nepoužívá žádné chemikálie, které by škodily dětem nebo zvířatům. 

Přípravky proti komárům

Hubení komárů – lapače/odpuzovače/spreje

Na hubení komárů existuje spousta babských rad i profesionálních lapačů, odpuzovačů, nebo sprejů. Jaké jsou jejich jednotlivé výhody, nevýhody a kdy použít které?

V přírodě

Před cestou do přírody je vhodné se ochránit před otravnými komáry. Můžete vyzkoušet přírodní ochranu v podobě směsi éterických vonných olejů. Obecně nejlépe funguje proti komárům a hmyzu teatree, rozmarýn, máta, levandule, skořice a citronela. Můžete pár kapek od každého oleje rozpustit v kokosovém oleji a aplikovat na kůži, nebo rozmíchat do asi 50 ml vody a dát do lahvičky s rozprašovačem.
Je ovšem možné, že budete muset mít tuto přírodní variantu s sebou a aplikovat znovu každou hodinu, protože vůně rychle vyprchají. Pokud chcete něco, co vydrží, existuje spousta variant repelentů ve spreji, či krémů proti komárům.

Doma

Známé prostředky pro boj s komáry jsou pachové odpuzovače do zásuvky. Jsou rozhodně účinné, tiché a jednoduché na použití. Jedinou nevýhodou může být to, že je vhodné je používat jen v případě, že jsou v místnosti užití zdraví dospělí jedinci. Děti, alergiky a zvířata, včetně akvárií, mohou výpary podráždit.
V takových případech vždy můžete vsadit na lepivé pasti, které budou chytat komáry, i jiný hmyz. Kromě lepivých pastí jsou skvělým řešením i zvukové odpuzovače hmyzu. Fungují na principu simulování zvuků, které vydávají samečkové komárů. Samičky se totiž v době, kdy nejvíce koušou, snaží samečkům vyhýbat.

Co na kousanec?

Máme pro vás několik babských rad, které se vám zaručeně budou hodit.
Po kousnutí nás nejčastěji trápí svědění, na které je skvělé přiložit na půl hodiny syrovou cibuli, nebo brambor. Dalšími variantami jsou citron, rajče a led.
Abyste se zbavili otoků, můžete pokládat obklad se solí. Jednoduše navlhčíte hadřík, nasypete do něj sůl a zavázaný přiložíte na ránu nejméně na patnáct minut.
Zkuste s sebou mít vždy malou lahvičku teatree oleje, protože jeho využití je skutečně univerzální, a to i v případě prevence, tak i na ošetření štípnutí od komára.