Jak ze zahrady vyhnat mšice?

mšice na stonku rostliny

O mšicích


Mšice jsou rychle se množící hmyz, který se podle svého druhu živí pouze jedním typem rostliny. Například mšice chmelová parazituje na chmelu a tak podobně. Zajímavé je, že žijí poměrně často v symbióze s mravenci, takže pokud již máte mravence v zahradě, hrozí vám napadení mšicemi o to více.
Mšice se rodí na jaře z přezimovaných vajíček, které jsou již na rostlinách, které budou po vylíhnutí napadat, takže přestřik před oteplením je důležitý jako prevence rozmnožení dalších generací

 

Babské rady

Už jste někdy slyšeli od zkušených zahrádkářů radu, která zaručeně pomůže na váš problém se mšicemi? Mezi lidmi jich koluje opravdu hodně a některé tu s vámi sdílíme, abyste o ně náhodou nepřišli.

 

Vysázení různých kytek a bylin mezi úrodu

Jedním ze základních pravidel, které jsou bohužel potřeba promyslet před samotným založení zahrady je umístění rostlin, které přirozeně odpuzují parazity, mezi naši úrodu. Doporučuje se v blízkosti okrasných květin vysázet vonné bylinky jako jsou bazalka, šalvěj a rozmarýn. Také velmi účinná je levandule.
Mezi vysazenou úrodu je dobré vysadit česnek nebo cibuli.

 

Kopřiva

Postřik z vyluhované kopřivy je považován za účinný přírodní repelent i jed na mšice, a navíc posiluje samotnou rostlinu. Pro přípravu výluhu si připravte igelitku čerstvě natrhaných kopřiv, či půl igelitky sušené kopřivy a v deseti litrovém plastovém kýblu kopřivy zalijte odstátou, či dešťovou vodou až po okraj. Za den louhování získáte postřik, který účinně odstraní problémy se mšicemi. Pokud vám tento výluh zkvasí, o to lépe, budete mít takzvaný jích, který je skvělé hnojivo. Malý problém tohoto výluhu je to, že silně zapáchá.

Přípravky proti mšicím

Slunéčka

Pokud chcete nechat přirozený cyklus života v rovnováze, pořiďte si několik slunéček sedmitečných, které jsou přirození predátoři pro mšice a velmi rychle je zlikvidují. Můžete si na zahradu také pořídit domeček pro slunéčka, aby měla kde přebývat.

Zaručeně účinné metody

Pokud se dostanete do situace, kde budete mít problém udržet své rostliny naživu kvůli přebytku mšic, je lepší vsadit na extrémně účinnou metodu. Insekticidní postřiky vás navíc mohou zbavit i jiných škůdců, než jsou mšice.
Sprejový insekticid je nutné aplikovat pouze jednou. Je třeba dodržovat bezpečnostní opatření uvedené na obalu výrobku a předejít nechtěné aplikaci na jiné, než postižené rostliny. Také je třeba zamezit přístupu zvířat k aplikovanému pesticidu.