Jak se zbavit mravenců?

mravenec2

Jak se k nám mravenci dostanou

Mravencům nedělá problém vylést po stěnách do výšek několika metrů, pokud se tam nachází cestička za dobrým zdrojem potravy. Tímto zdrojem může být právě vaše domácnost. Pokud nemáte čas procházet každou skulinku domova se spárovačem, budete se muset pustit do boje s mravenci až se objeví jejich řada.

Ovšem mravenci si můžou zalést i do batohů a tašek a tak si je můžete omylem donést domů sami. Také si tímto způsobem mohou přinést k vám vaši hosté, takže to často nemusí být případ, že jste zapoměli někde pár drobků na zemi.

Přípravky proti mravencům

Mravenci v rodinném domku

Je možné, že se v blízkém okolí vašeho bydliště nachází mraveniště, které, pokud máte domek se zahrádkou a najdete ho tam, můžete se ho pokusit přemístit.
Na přemístění mraveniště budete potřebovat větší květináč s otvory ve dnu, hlínu a zbytky jídla.

Přemístění mraveniště

V blízkosti mraveniště naplňte květináč směsí hlíny a zbytků a obraťte ho dnem vzhůru, vemte kameny, které můžete zapřít mezi zem a květináč, aby měli mravenci snadší přístup do nového mraveniště. Dejte jim týden a půl na přestěhování a můžete se pustit do přemístění. Připravte si kolečko a lopatu, kterou podeberete nové mraveniště, naložíte na kolečko a přemístíte ho do dostatečně daleké přírody, aby se k vám nemuseli vracet.

Mravenci v panelovém domě

Tento případ může být obtížný, protože mravenci mohou mít sídlo v jiném bytě a dostanou se k vám skrze stoupačky. Proto, jakmile se u vás objeví mravenci, je třeba to nahlásit i okolním bytům, případně celému paneláku, aby se zjistil jejich zdroj. Pokud se někdo nepřidá do této akce, je možné, že se mravenci pouze přesunou do bezpečí a pak se vrátí.

V panelovém bytě máte několik možností v boji proti mravencům, a to spreje, které se nastříkají na jejich cestičky, nebo krmící stanice, které mohou mravence buď okamžitě otrávit, nebo lépe, zanést potravu do mraveniště a zničit přímo zdroj nových mravenců. Tento proces může trvat několik týdnů, takže doporučujeme vydržet v podávání pastí a přestřikování podle návodu na spreji.

Pokud máte malé děti nebo zvířata, budete uvažovat o možnostech, které nemohou ohrozit jejich dýchací systém. Feromonové lepové lapače jsou pro to skvělou variantou a následně se budete muset spolehnout, že vaši sousedi vymítí mravence ve zdroji. Můžete je také odkázat na tento článek, který jim může poradit v této situaci.