Jak se zbavit mravenců?

mravenec2

Jak se k nám mravenci dostanou?

Mravencům nedělá problém vylézt po stěnách do výšek několika metrů, pokud se tam nachází cestička za dobrým zdrojem potravy. Tímto zdrojem může být právě vaše domácnost. Pokud nemáte čas procházet každou skulinku domova se spárovačem, budete se muset pustit do boje s mravenci, až se objeví jejich řada.

Ovšem mravenci si můžou zalézt i do batohů a tašek, a tak si je můžete omylem donést domů sami. Také je tímto způsobem mohou přinést k vám vaši hosté, takže to nemusí být pouze případ, že jste zapomněli někde pár drobků na zemi.

Přípravky proti mravencům

Mravenci v rodinném domku

Je možné, že se v blízkém okolí vašeho bydliště nachází mraveniště. Pokud máte domek se zahrádkou a najdete ho tam, můžete se jej pokusit přemístit.
Na přemístění mraveniště budete potřebovat větší květináč s otvory ve dnu, hlínu a zbytky jídla.

Přemístění mraveniště

V blízkosti mraveniště naplňte květináč směsí hlíny a zbytků. Obraťte ho dnem vzhůru, vezměte kameny, které můžete zapřít mezi zem a květináč, aby měli mravenci snadnější přístup do nového mraveniště. Dejte jim týden a půl na přestěhování a můžete se pustit do přemístění. Připravte si kolečka a lopatu, kterou podeberete nové mraveniště, naložíte na kolečka a přemístíte ho do dostatečně daleké přírody, aby se k vám nemuseli vracet.

Mravenci v panelovém domě

Tento případ může být obtížnější, protože mravenci mohou mít sídlo v jiném bytě a dostanou se k vám skrze stoupačky. Proto jakmile se u vás objeví mravenci, je třeba to nahlásit i okolním bytům, případně celému paneláku, aby se zjistil jejich zdroj.

V panelovém bytě máte několik možností v boji proti mravencům. První jsou spreje, které se nastříkají na jejich cestičky, druhou možností jsou krmící stanice. Ty mohou mravence buď okamžitě otrávit, anebo lépe, zanést potravu do mraveniště a zničit přímo zdroj nových mravenců. Tento proces může trvat několik týdnů, takže doporučujeme vydržet v podávání pastí a přestřikování podle návodu na spreji.

Pokud máte malé děti nebo zvířata, budete uvažovat o možnostech, které nemohou ohrozit jejich dýchací systém. Feromonové lepivé lapače jsou proto skvělou variantou.