Co dělají myši v zimě

Myši v chalupě? Přečtěte si, co dělat v zimě

Zatímco od jiných škůdců bývá v zimě klid, s myšmi je to jiné. Zimní spánek se jich totiž netýká a obzvlášť na chalupách dokážou natropit značné škody. Přečtěte si, jak se nezvaných návštěvníků zbavit.

Čtyři dobře vytopené zdi jsou v zimě velké lákadlo, a to nejen pro lidi. S klesajícími teplotami se do našich domů a bytů stahují i myši, krysy a další hlodavci, které láká příjemné teplo a také dostatečné zásoby jídla. A v bezpečí nejsou ani zazimované chalupy.

Na jaře nás tak na chalupě může čekat nepříjemné překvapení: znehodnocené zásoby jídla, všudypřítomný trus a chalupa kompletně zamořená hlodavci. Jak chalupu před hlodavci ochránit? Inspirujte se následujícími tipy.

1. Utěsněte všechny škvíry

Ujistěte se, že nezvaní návštěvníci nemají kudy přijít. Všechny otvory a spáry proto důkladně ucpěte (nejlépe betonem, speciálním tmelem proti hlodavcům nebo sádrou). Vyvarujte se naopak polyuretanové pěny, kterou se myši dokážou prokousat. Bez povšimnutí při tom nenechte ani tu nejmenší skulinku, myši jsou pružné a bez problémů se protáhnou i škvírou o velikosti mince.

2. Rozmístěte odpuzovače myší

Ultrazvukové plašiče myší a jiných hlodavců jsou užitečný pomocník pro všechny, kdo myši nechtějí zabíjet. Vydávají totiž specifické zvukové signály na vysokém ultrazvukovém kmitočtu, které jsou hlodavcům tak nepříjemné, že se vašemu domu raději úplně vyhnou. K dispozici jsou i verze na baterie, které mají překvapivě dlouhou dobu provozu.

3. Vsaďte na klasiku – pasti na myši

Dřevěné pasti na myši jsou způsob, kterým se s myšmi vypořádávali už naši předkové. Stačí pasti nastražit, použít vhodnou návnadu (například kus sýra, ořech, nebo opečený kousek chleba) – a pak už jen čekat. Nevýhodou této metody je, že funguje pouze do té doby, dokud pasti nesklapnou. Pokud tedy na chalupu neplánujete pravidelně jezdit a pasti vyměňovat, brzy bude tato metoda neúčinná.

Kromě klasických pastí můžete použít i takzvané živolovné pasti, které myš nezabijí, pouze uvězní. Do této pasti se chytne větší množství myší. Na chaty jsou výborné také elektronické pasti na myši, které na jedno nastražení mohou pochytat až 20 myší. A nejmodernější modely těchto pastí lze dokonce propojit s mobilním telefonem.

 

pasti-na-mysi

4. Použijte jed na myši

Klasický jed na myši je osvědčený pomocník v boji proti myším. Vždy ale myslete na bezpečnost a jedy na myši umisťujte pouze do deratizačních staniček. Jen tak si můžete být jistí, že se k jedu nedostane váš domácí mazlíček ani dítě.

5. Pořiďte si kočku

kocka-chyta-mysi