7 zaručených tipů, jak se zbavit myší v domě

Ťapání drobných nožiček, okousané potraviny ve spíži a čilý ruch ve sklepě. Usadily se ve vašem domě myši? Pak máte problém. Myši jsou totiž vynalézavé, bez problémů se navíc protáhnou i dírkou o velikosti malé mince. Přečtěte si, jak je ze svého domu vyhnat. Nebo rovnou kompletně vyhubit.

Někdy se myši do lidských domů a bytů stahují za teplem, jindy je naláká plný sklep jídla. Výsledek je ale vždy stejný: zamořený dům, všudypřítomný trus, okousané kabely a znehodnocené zásoby potravin.

Zamořily váš dům myši? Zbavte se jich krok za krokem. Přírodní cestou, nebo za pomoci osvědčené chemie.

1. Zjistěte, kudy myši přišly


Jedno je jisté. Jakmile se u vás myši zabydlí, nepřehlédnete je. Nechávají za sebou totiž řadu stop: někdy okusují jídlo, jindy zase dráty. Prozradí je i hromádky trusu, které za sebou zanechávají. To všechno jsou signály, které vám prozradí, kde se myši zdržují nejčastěji. Okolí těchto míst pak jemně posypte moukou – drobné stopy v mouce prozradí, odkud myši vylézají.

2. Utěsněte přístupové cesty


Myši jsou malé. A pružné. K průlezu jim tak stačí i škvíra o velikosti mince. Všechny otvory a spáry proto důkladně ucpěte – nejlépe betonem, speciálním tmelem proti hlodavcům nebo sádrou. Vyvarujte se naopak polyuretanové pěny, kterou myši bez problémů prokoušou.

uitěsněte otvory kudy se myši mohou dostat do domu

3. Využijte proti myším jejich přirozené nepřátele


Chcete-li se myší zbavit přirozenou cestou, vsaďte na jejich přirozené nepřátele – poštolky, káňata, puštíky nebo třeba sovy. Stačí kolem pozemku vysadit vhodné křoviny a postavit ptačí budky.

Ještě jednodušší je pořídit si domů psa nebo kočku. Nejenže kočky myši aktivně loví. Ve skutečnosti totiž stačí samotná přítomnost domácího mazlíčka, aby se myši vašemu pozemku raději vyhnuly. Pach psů a koček totiž funguje jako přírodní odpuzovač myší.

4. Vyzkoušejte babské rady


Naši předkové v boji s myšmi vsázeli především na vyvinutý myší čich. Zjistili totiž, že některé pachy hlodavcům ani v nejmenším nevoní – jde například o vůni heřmánku, máty, česneku nebo listí ořešáku.

Chcete-li se s myšmi vypořádat přírodní cestou, zkuste tenhle postup zopakovat. Rozvěste po sklepě svazky bylinek nebo vyrobte domácí, přírodní „repelent“: smíchejte mátový olej s vodou. Tímto roztokem pak postříkejte místa, kterými myši do domu vcházejí.

5. Nainstalujte v domě odpuzovače myší


Ultrazvukové plašiče hlodavců patří v současnosti mezi nejoblíbenější pomocníky v boji s nezvanými návštěvníky – ať už jde o myši, potkany, nebo třeba kuny. Odpuzovače Deramax vydávají specifické zvukové signály na vysokém ultrazvukovém kmitočtu, které jsou hlodavcům tak nepříjemné, že se vašemu domu raději zdaleka vyhnou. Naopak lidé, stejně jako třeba psi nebo kočky, tyto signály neslyší.

6. Rozmístěte pasti na myši


Pasti na myši jsou osvědčená klasika. Zvolte vhodnou návnadu (například kus sýra, ořech, slaninu nebo opečený kousek chleba) a umístěte pasti do míst, kudy myši často procházejí (do kouta nebo kolmo ke zdi). Pokud je myší více, doporučujeme použít živolovné pasti, kdy se do jedné pastičky nachytá více myší.

Ovšem pozor – pokud se už myši ve vašem domě stihly přemnožit, pasti vám příliš nepomůžou. V tom případě vám nezbývá nic jiného než sáhnout po radikálním řešení – po jedu na myši.

jed na myši pokládejte vždy do deratizačních staniček

7. Použijte jed na myši


Je-li nejhůř, nic jiného než osvědčený jed na myši vám nepomůže. V naší nabídce seženete jak jed ve formě granulí, tak ve formě otrávených zrnek obilí. Značka Bros, která tyto jedy dodává, má přitom jednu obrovskou výhodu – její návnady účinkují až po několika dnech, a myši tak nemají podezření, že jde o jed. Na nástrahu se proto postupně vrhnou všechny.

Mimochodem, jedy na myši vždy umisťujte do deratizačních staniček. Jen tak si můžete být jistí, že se k jedu nedostane váš domácí mazlíček ani dítě.