Zavíječ na buxusech – jak se ho zbavit?

Zavíječ zimostrázový dokáže keře buxusu zničit během pár dní

Drobný, přesto velmi nebezpečný zavíječ zimostrázový byl donedávna neznámý problém pro české i evropské zahrady. Dnes je tomu jinak. Tento škůdce napadající buxusy (Buxus smepervirens), zvané také zimostrázy, je schopen během období vegetace způsobit úplné uhynutí keřů. Jak se zavíječ zimostrázový rozmnožuje, proč bychom měli jeho výskyt sledovat a jak se zbavit jeho housenek?

Invazivní škůdce buxusů

Zavíječ zimostrázový je nepůvodní invazivní druh pocházející z východní Asie. První záznamy o jeho přítomnosti v Evropě pochází z roku 2006, na českém území byl poprvé zaznamenán až o pět let později v NP Podyjí. Na jaře 2013 byly objeveny lokálně silné žíry až holožíry v okolí Brna.

Rozšiřování zavíječe podle nejnovějších zpráv nadále pokračuje. Do Evropy se tento škůdce dostal pravděpodobně díky mezinárodnímu obchodu s rostlinami. Nejčastěji napadá rostliny buxusu, ale jeho činnost byla pozorována i na jiných druzích, např.: brslen, cesmína,...

Jak zavíječ zimostrázový vypadá?

Zavíječ zimostrázový je malý motýl z čeledi travaříkovitých (Crambidae). Má rozpětí křídel okolo 4 cm. Křídla má bílá s hnědým lemem, existují i jedinci celohnědí. Samotní motýli nejsou nijak škodliví, ale jejich housenky ano.

zavijec-zimostrazovy-600x400

Životní cyklus zavíječe zimostrázového

Dospělé samičky zavíječů se dožívají 8-10 dní, během kterých se snaží najít vhodné místo pro nakladení desítek vajíček, za jistých okolností kvůli tomu překonají i 8 km vzdálenost.

2 až 3 generace ročně

Přibližně po 5-10dnech po nakladení se z vajíček líhnou housenky, podobné housenkám běláska zelného s černou kresbou. Typické je pro ně řídké ochlupení, černé pruhy na hřbetě, lesklá černá hlava. Běžně dosahují velikosti okolo 5 cm.

Po vylíhnutí dochází k prvnímu žíru (okusování listů, stonků), který obvykle nebývá pro zimostrázy příliš drastický. Pokud se housenkám daří, po 20-25 dnech se zakuklí (přibližně v druhé půlce května). Po 10 dnech se líhnou dospělci zakládající další generaci, často na stejném místě. Během období druhého žíru začínají mnohé rostliny osychat a odumírat.

Druhá generace zavíječe se líhne během 8. až 9. měsíce. Je-li teplo, motýli této generace nakladou vajíčka a vzniklá třetí generace, která se zakuklí a brzy na jaře se vylíhne. Cyklus zavíječe trvá 38 až 57 dní při teplotě 25 °C. První žír začíná z jara, jakmile se teplota začne pohybovat okolo 7 °C.

Jak poznat buxus napadený zavíječem?

Housenky začínají okusováním zimostrázu zevnitř. Vzhledem k tomu, že je keř hustě porostlý, lze jejich přítomnost na začátku jen těžko zpozorovat. Proto je potřeba od počátku sezóny až do jejího konce (od března do října) provádět pravidelnou a důkladnou kontrolu, ať už pozorujete osychání keře či nikoli.

Rukou rozhrnete keřík zimostrázu a zkoumáte vnitřní větvičky, zda neuvidíte zámotky nebo housenky. Jedině tak máte šanci, že vše včas podchytíte a užití postřiků proti housenkám bude účinné. Případně je možné signalizovat i výskyt dospělců pomocí feromonových či světelných lapačů.

Starší housenky vytvářejí na buxusech nepravidelnou pavučinku. Listy mohou být okousány částečně, později dochází k holožíru. Při kontrole je také možné zahlédnout na zemi trus, který má podobu drobných zelených granulí. Citlivější jedinci mohou zaznamenat i nezvyklý zápach. Podaří-li se vám poškození včas zastavit, listy opět znovu vyraší.

housenka-zavijece-zimostrazoveho-na-buxusu-600x400

Jak likvidovat zavíječe zimostrázového?

Při počátečním napadení je možné housenky sbírat ručně. Vzhledem k jejich dobrému maskování není však jisté, že se vám je podaří odstranit skutečně všechny. Kontrolu je navíc nutné opakovat co 2 dny, což není vždy možné. O něco efektivnější likvidace zavíječů z počátku napadení je použití silného proudu vody z tlakového postřikovače směřovaného dovnitř dřeviny. Před použitím této metody je důležité položit pod keř igelit, aby se spláchnuté housenky a nečistoty daly snadno odstranit.

Biologická ochrana proti zavíječi

V naší přírodě nenachází zatím zavíječ zimostrázový svého přirozeného nepřítele, jako mají jiné housenky (ptáci apod.). Přesto je možné se ho zbavit biologickou cestou s pomocí Bacillus thuringiensis. Jedná se o bakterii nacházející se přirozeně v prostředí. Některé z jejich kmenů jsou známé vytvářením toxických spor, které mají insekticidní účinek jen na housenky motýlů. Ostatním živočichům nijak neškodí. Tohoto objevu využívá insekticidní přípravek Lepinox plus.

Pro nejvyšší účinnost je potřeba provézt aplikaci Lepinoxu v době líhnutí či krátce po vylíhnutí larev, kdy jsou ještě malé. Postřik se provádí celoplošně, všechny listy by jím měly být smáčené, aby se vzniklé toxické spory při žíru dostaly do žaludku škůdce.

Housenky, které ošetřené listy sežerou, přestávají přijímat potravu a následně hynou, přibližně 2-5 dní po aplikaci. Je-li to potřeba, je vhodné postřik opakovat 1-2x v rozmezí 7-10 dní.

Další postřiky proti zavíječi

Chemické postřiky proti zavíječi je potřeba opakovat pravidelně, dle doporučení výrobců. Také je nutné střídat jejich druhy, aby se nesnížila účinnost. Přípravky aplikujte vždy do hloubky keře. Vhodné jsou například Karate nebo Mospilan. Likvidace těmito postřiky je náročnější, je ji nutné provádět od začátku do konce sezóny a při tom dodržovat vhodné střídání produktů a všechna další doporučení.

Co dělat dále po ošetření keře?

Poté, co keř ošetříte, kontrolujte dále jeho stav. Podle potřeb opakujte i postřik zavíječe zimostrázového. Je-li poškození menší, keř se určitě vzpamatuje. Často obrazí i keře, které jsou sežrané úplně do hola. Během tohoto náročného období mu věnujte zvýšenou pozornost, je-li období sucha, nezapomeňte jej zalévat. S hnojením ale nikam nespěchejte, dokud se keř zcela nezotaví.