Rozdíl mezi hrabošem a hryzcem

Začíná vaše zahrádka chřadnout? Možná se k vám nastěhovali hraboši. Nebo snad hryzci? Naučte se rozeznávat jednotlivé druhy hlodavců. Tak abyste proti nim mohli účinně bojovat.

Obvykle to začíná stejně: uschlými keři, okousanými stromy a květinami i rozhrabanými hromádkami půdy, připomínajícími krtince. Máte za to, že se k vám na zahradu nastěhoval hraboš? Možná máte pravdu. A možná taky ne. Přestože totiž hraboš patří mezi nejznámější zahradní škůdce, nenápadný hryzec může být ještě nebezpečnější.

Hryzci, postrach zahrad

Hryzci nejraději ze všeho okusují kořeny ovocných stromů i okrasných keřů (na kůře často uvidíte stopy jejich zubů). Za relativně krátký čas tak zvládnout dřeviny na vaší zcela zlikvidovat.

hryzec

A co hůř, zbavit se jich není vůbec snadné. Patří mezi ty nejodolnější škůdce – a tak chcete-li proti nim účinně zakročit, musíte si být nejprve zcela jistí, že víte, s kým máte tu čest.

Jaký je rozdíl mezi hrabošem a hryzcem?

Vzhled hrabošů a hryzců:

Hryzec je větší a robustnější než hraboš. Zatímco hraboš dorůstá maximálně 12 centimetrů, hryzec až 18 centimetrů, hryzcův ocásek je navíc výrazně delší než ten hrabošův – může mít až 12 centimetrů!


Vchody do nor u hrabošů a hryzců:

Stejně jako krtci, i hraboši a hryzci si budují podzemní chodby. Jdou na to ale jinak. Takže zatímco vstup do hraboší nory poznáte podle roztroušené zeminy u vchodů a rozmělněných zbytků listů a stonků (hraboši si je tahají do svých nor), hryzci u vstupu (který může mít průměr až 10 centimetrů) nechávají hrudkovité hromádky, vstupní díry se navíc do šesti hodin uzavřou.


Oblíbená místa výskytu hrabošů a hryzců:

Ne nadarmo se hryzci říká „hryzec vodní“. Má rád blízkost vody, ať už jde o břehy potoků nebo jen velmi vlhkou půdu, případně ovocné sady a vinohrady. Hraboš polní se naproti tomu spokojí se sušším prostředím – obvykle se na zahradu dostane z pole nebo z parku.

Fotografie hryzců

Fotografie hrabošů

 

Jak hraboše a hryzce zlikvidovat?

Jakmile se na vaši zahradu hraboši nebo hryzci nastěhují, máte problém. Obzvlášť hryzci jsou totiž vytrvalí a svou kůži nedají lacino. A co na hraboše a hryzce platí? Vyzkoušejte následující osvědčené rady.

  • Pořiďte si kočku (nebo psa), pomůže vám hlodavce ze zahrad vyhnat.
  • Vsaďte na odpuzovače hlodavců – buď akustické, nebo ultrazvukové. Signály, které vydávají, se šíří podzemními chodbami a činí je pro hraboše a hryzce neobyvatelnými.
  • Vykuřte je z děr. Pořiďte si účinnou dýmovnici proti hrabošům a hryzcům a nenasytné hlodavce jednoduše vykuřte. Doplněno - dýmovnice na hubení hlodavců již nejsou v prodeji)
    Pochytejte hraboše a hryzce do speciálních pastí – například trubkových. Ovšem pozor, pokud už se hlodavci na vaší zahradě stihli rozmnožit, půjde zřejmě o boj s větrnými mlýny.
  • Použijte účinný jed. Účinkuje postupně a stihne tak nakazit veškerou hlodavčí populaci na vaší zahradě.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: