Nejjedovatější pavouk na světě

Pavouci nahánějí mnoha lidem hrůzu. Vě většině případů, tedy hlavně v našich končinách, je tento strach neopodstatněný, nicméně jsou situace, kdy bychom se měli pavoukům vyhnout obloukem. Pojďme si představit nejjedovatějšího pavouka na světě i další nebezpečné druhy!

Palovčík brazilský - gigant z Guinessovy knihy rekordů

Palovčík brazilský (Phoneutria fera) je někdy přezdívaný také jako banánový pavouk. Pochází z tropických oblastí jižní Ameriky a ano, je to přesně ten druh, kterého se možná obáváte vždy, když vybíráte v supermarketu banány z krabice. Právě v zásilce s tímto ovocem může někdy palovčík doputovat až k nám, nicméně živý rozhodně nebude, takže obavy nejsou na místě - banány se totiž přepravují v nízkých teplotách a jsou stříkány etylenem, který podporuje jejich dozrávání, a pavouka by usmrtil. 

Ve svém přirozeném prostředí se ale jedná o velmi agresivního pavouka, který se na lidi nezdráhá zaútočit. Údaje z Guinessovy knihy rekordů říkají, že se jedná o nejjedovatějšího pavouka na světě. Napadení pavoukem může mít tedy pro člověka i fatální následky, je nutné podat co nejdříve protijed. 

Jak palovčíka brazilského poznat? Je to poměrně velký pavouk, kterého jen tak nepřehlédnete. Jeho tělo totiž dorůstá až 6 centimetrů, přičemž dlouhé nohy mu na první pohled ještě dalších 10 centimetrů přidají. Barva těla je světle hnědá, doplněná tmavými tečkami na zadečku i po stranách.

Tento pavouk si nespřádá sítě ani nestaví žádné stálé úkryty. Nejčastěji se pohybuje ve vlhkém porostu deštných pralesů jižní Ameriky, kde číhá na svou kořist pod listy rostlin a v nepozorovaném okamžiku zaútočí.

Nejjedovatější pavouk na světě je Palovčík brazilský Phoneutria fera

Palovčík Brazilský někdy též nazývaný jako banánový pavouk je nejjedovatější pavouk světa.

Další nebezpeční pavouci

Přestože je palovčík brazilský považován za nejjedovatější druh, existují i další podobně nebezpeční pavouci, se kterými byste se jistě setkat nechtěli. Patří mezi ně následující zástupci.

Sydneyský zabiják

Sklípkanec jedovatý (Atrax robustus), známý také jako sydneyský zabiják, pochází z Austrálie, kontinentu těch nejjedovatějších a nejnebezpečnějších tvorů vůbec. I přes tuto velkou konkurenci se jedná o nejvíce jedovatého pavouka v Austrálii. 

Sklípkanci poměrně často navštěvují zastavěné oblasti, kde s jakousi oblibou útočí na lidi. Agresivní jsou zejména samci. V austrálii najdete protijed proti kousnutí tímto pavoukem snad v každé nemocnici, poliklinice i ambulanci, a tak nebyl od jeho vynálezu zaznamenán žádný případ úmrtí. 

Sklípkanec jedovatý Atrax robustus

Sklípkanec jedovatý je nejjedovatější pavouk Austrálie, a jeden z nejjedovatějších pavouků na světě.

Koutník jedovatý

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) pochází z jihu USA. Jedná se o synantropní druh, což je o to horší, jelikož jed tohoto pavouka je velmi silný a kousnutí může mít i fatální následky. Nejčastěji se však začne projevovat dermonekróza, což je odumírání kůže. Následné rány se pak hojí velmi dlouho a obtížně. 

Koutník je ale paradoxně docela malý - tělo bývá asi 6-20 mm dlouhé, takže ho mohou lidé ve svých obydlích často přehlédnout. V těchto oblastech není žádnou výjimkou použití agresivnějších a funkčních sprejů proti pavoukům, které zajistí bezpečí před nezvanými hmyzími hosty v podobě koutníka a dalších druhů.

Koutník jedovatý Loxosceles reclusa

Koutník jedovatý je maličký, ale velmi jedovatý pavouk.

Černá vdova

Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans), známá spíše jako černá vdova, je dalším z amerických zástupců. Žije téměř po celé severní a střední Americe. Dorůstá maximálně 50mm a poznáte ji podle výrazné skvrny na zadečku. I když je člověku její kousnutí smrtelně nebezpečné, jedná se o užitečného pavouka, který si živí “škodlivým” hmyzem a pomáhá regulovat jeho stavy. Na člověka či větší zvířata útočí většinou pouze samice a to v situaci, kdy si chrání svůj kokon.

Do budoucna se předpokládá, že se černé vdovy zabydlí i v Česku. Již teď je výskyt snovaček hlášen v jihoevropských státech jako je Slovinsko, Chorvatsko, Itálie, či dokonce Rakousko. U nás jich bylo několik pozorováno během toho, co se sem dostalo asi 50 jedinců se zásilkou z Kolumbie. Po jejich odchytu už žádný případ hlášen nebyl. Se změnou klimatu ale nemusí být černé vdovy v Česku žádnou výjimkou.

Snovačka jedovatá černá vdova jedovatý pavouk

Asi nejznámějším jedovatým pavoukem je Černá vdova - Snovačka jedovatá

Kousnutí od pavouka - co dělat?

Přesto, že u nás se s těmito druhy nesetkáme, může nás i zde jedovatý pavouk kousnout. Bude se pravděpodobně jednat o zápřednici jedovatou, která sice není smrtelně nebezpečná, ale při kousnutí malého dítěte či starší osoby mohou nastat vážnější zdravotní komplikace. Jak tedy při kousnutí pavoukem postupovat?

U “neškodných” českých druhů je to snadné. Hned po útoku si vyčistěte místo kousnutí. Použít k tomu můžete čistou vodu a dezinfekci na rány. Na místo si přiložte ledový obklad a kousnutí sledujte. Dětem nepodávejte žádné léčiva proti bolesti, ta by mohla zmírnit přicházející horečku, která značí vážnější zdravotní problém. Pokud se v místě kousnutí objevuje výrazný a bolestivý otok, nebo má poškozený příznaky alergické reakce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Pohybujete-li se v zahraničí, například v USA, jižní Americe či Austrálii, je postup o něco náročnější. Nejdůležitější je zjistit, o jakého pavouka šlo. Snažte se pavouka chytit i za cenu, že ho usmrtíte. Lékaři budou mít snazší práci při podávání protijedu. Pokud to není ve vašich silách, alespoň si ho lépe prohlédněte a snažte si zapamatovat nějaký poznávací znak. Poté ihned navštivte nejbližší nemocnici nebo si zavolejte záchranku. Nepanikařte a snažte se omezit pohyb na minimum, aby se jed nešířil zbytečně rychle. Nad místem kousnutí si můžete uvázat obvaz, aby se snížil průtok krve do dané končetiny.