Hnojení pokojových rostlin

Jak vybrat hnojivo pro pokojové rostliny?

Chcete, aby vaše pokojové rostliny prospívaly? Jen pravidelné zalévání nestačí. Rostliny, a to i pokojové, totiž k životu kromě vody potřebují i správné hnojivo.

Světlo, voda, živiny. To jsou tři nutné ingredience, které každá rostlina ke zdravému růstu nutně potřebuje. Právě na živiny ale mnoho pěstitelů zapomíná.

Stačí přitom jen malá dávka (správného) hnojiva, a pokojovým květinám se začne dařit jako nikdy předtím. Hnojivo totiž mimo jiné zlepšuje celkovou vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům.


Jak často pokojové květiny hnojit?


Zatímco od jara do podzimu byste měli přihnojovat jednou za 14 dnů, v zimě stačí hnojit jednou měsíčně.

Mimochodem, častější hnojení rostlinám nepomáhá, naopak. Víc než kdy jindy tu platí zásada „méně je více“ – příliš časté hnojení může rostlinám ublížit.
Jak vybrat správné hnojivo?

 

Příliš časté hnojení může rostlinám ublížit

Příliš časté hnojení může rostlinám ublížit.


Pro správnou péči o pokojové rostliny vybírejte hnojivo určené pro daný typ rostlin (například hnojivo pro orchideje, hnojivo pro muškáty nebo třeba hnojivo na bylinky). Díky tomu budete mít jistotu, že vaše květiny dostanou přesně to, co potřebují.

Na trhu ale najdete i univerzální hnojiva pro pokojové rostliny, obvykle v kapalné formě. Ta zlepšují celkovou vitalitu rostlin a zvyšují jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům. Obvykle také obsahují speciální aromatické látky, které působí jako přírodní odpuzovač drobných škůdců, například smutnic.

Pokud jde o aplikaci, nejjednodušší je pořídit svým rostlinám v květináči hnojivo ve formě tyčinek. Tyčinkové hnojivo jednoduše zastrčíte do hlíny v květináči, postupně se pak uvolňuje vždy, když rostlinu zalijete.