Ochraňte sebe, děti a mazlíčky před klíšťaty.

hubení klíšťat, ochrana před klíšťaty, repelent proti klíšťatům
Základní informace o klíšťatech

Klíště obecné, latinsky Ixodes ricinus, se živí krví savců, plazů a ptáků. Je tedy vhodné říct, že klíšťata jsou univerzálním nepřítelem všech suchozemců.
Vyskytuje se po téměř celé Evropě, Severní Africe a na Blízkém východě. Najdeme ho nejčastěji ve vlhkých lesích s bujnými křovinami, na okrajích lesů a na vlhkých zarostlých loukách. Nedaří se jim ve velkém teple a suchu.
Sají hlavně samice, které dokážou zvětšit svůj objem až o 300 %. Dorůstající larvy, následně nymfy a samci sají pouze v době páření.
Celá doba vývoje v dospělé klíště trvá až dva roky a během té doby vystřídá ideálně tři oběti, na kterých se dlouhodobě přiživují.

Jak se před klíšťaty ochránit

Než vám popíšeme nemoci, které klíšťata přenášejí, poradíme vám způsoby, kdy a jak se před klíšťaty chránit.

Dlouhodobá ochrana - dlouhotrvající postřiky na oděv

Skvělou variantou na všudypřítomnou ochranu je pořídit si sprej, který po aplikaci vydrží odpuzovat klíšťata velmi dlouho, a nejen odpuzuje, ale také zabije při kontaktu s látkami. Tento sprej účinkuje až dvacet dní a vyplatí se aplikovat na boty, pokrývky hlavy, ale i kalhoty a bundy.

Krátkodobá ochrana kůže a oděvů - klasické odpuzující spreje

Tyto spreje, které odpuzují nejen klíšťata, ale i spoustu dalších druhů otravného hmyzu, známe již mnoho let. Jen v dnešní době jsou více účinné, lépe voní a jsou jednodušší na aplikaci. Nastříkejte je na snadno napadnutelná místa a vždy se řiďte návodem na použití. Nesprejujte na obličej, vlasy a krk. Pro použití spreje na tyto místa sprej vždy aplikujte první na dlaně a až potom ho na vlasy a krk rozetřete, obličej nechte čistý. Neaplikujte na ruce dětí a následně si zbytky repelentu z dlaní umyjte. Na konci dne zbytky přípravku umyjte a oblečení vyperte.

Vyhýbejte se silně zamořenými místům

Obzvláště, pokud se budete pohybovat po mokrém, či vlhkém lese. Prodírání se křovinami a vysokou trávou je váš největší nepřítel. Sbírejte borůvky někde jinde a na houby jděte velmi dobře chráněni.

Ochraňte svůj pozemek - plošné spreje proti klíšťatům

 

Přípravky proti klíšťatům

Domácí mazlíčci

Pokud vypouštíte své kočky ven, je třeba je často kontrolovat a vést k veterináři, aby byl dlouhodobý odpuzovač klíšťat aplikován injekčně. Zároveň existují speciální kapky, které účinkují 12 týdnů. Účinkují proti blechám a oba parazity zabíjí.
I pro psy existují tyto možnosti, tak se nezapomeňte zeptat svého veterináře a psa vždy pečlivě každý den kontrolujte.
Variantou bez chemie je pro zvířata malý ultrazvukový odpuzovač, který se připne na obojek.

Kontrola je nezbytná

Přestože se dobře ochráníte spreji a repelenty, vždy se při večerní sprše zkontrolujte. Pokud nějaké na sobě najdete a nejste si jistí, jak správně klíště odstranit, návod najdete zde

Nemoci přenášené klíšťaty

Klíšťata jsou nakažlivá ve všech svých vývojových fázích kromě larvy, jelikož se rodí zdravá a až na těle první oběti se mohou sami nakazit. Nejznámějšími přenosnými chorobami jsou borelióza, klíšťová encefalitida a ehrlichióza. Ovšem mikroorganismy, které žijí na samotných klíšťatech přenášejí další nebezpečné nemoci, jako jsou babézióza, bartonelóza a tularémie.

Borelióza – neboli Lymenská nemoc. Počáteční příznaky jsou zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava a bolest svalů a kloubů. Vnějším příznakem je typická kruhovitá vyrážka, se střídajícími se barvami terče kolem místa kousnutí. Pokud se nezačne brzo léčit, může způsobovat vážné stavy pro klouby, srdce a nervovou soustavu.

Klíšťová encefalitida – také klíšťový zánět mozku. Inkubační doba může být až dva týdny a nemoc probíhá hůře u dospělých. Pokud nemoc propukne, může způsobovat jen lehké bolesti hlavy a zvýšenou teplotu, ale při neléčení se v další fázi objevují prudké bolesti hlavy, vysoké horečky, dezorientace, porucha motoriky a ztuhnutí šíje. Může způsobit ochrnutí, poruchu soustředění či snížení intelektu.

Ehrlichióza – více zaznamenávaná v USA a málo známá choroba má inkubační dobu 7-21 dní. Příznaky jsou opět horečka, bolest hlavy, svalů a nevolnost. Neléčená může napadat plíce, játra a nervový systém.

Babézióza – známá jako klíštěnka – nejčastěji napadá domácí a divoká zvířata, ale může ji dostat i člověk. Vzniká u výtrusovců jménem Babesia, kteří se dostanou do červených krvinek zvěře, kde se množí a čekají na to, až se na hosta přisaje klíště, v jejichž trávicím traktu pokračuje v množení. Takto se dále šíří na další hostitele.

Tularémie – zaječí nemoc – nejčastější u hlodavců, ale i jiných volně žijících zvířat. Může být přenosná na člověka. Původcem je bakterie, která je přenášena klíšťaty, která je schopná žít v půdě po uhynutí zvířete ještě 4-5 měsíců. Akutní příznaky u zajíců jsou teplota, malátnost a ztráta plachosti, v chronické podobě vyhublost, zvětšení mízních uzlin, ztráta ostražitosti a pohyblivosti. U lidí se projevuje jako horečka a celková slabost. Nemoc se léčí antibiotiky a v případě silného zasažení uzlin je třeba operace.