Ochraňte sebe, děti a mazlíčky před klíšťaty.

hubení klíšťat, ochrana před klíšťaty, repelent proti klíšťatům
Základní informace o klíšťatech

Klíště obecné, latinsky Ixodes ricinus, se živí krví savců, plazů a ptáků. Je tedy vhodné říct, že klíšťata jsou univerzálním nepřítelem všech suchozemců.
Vyskytuje se po téměř celé Evropě, Severní Africe a na Blízkém východě. Najdeme ho nejčastěji ve vlhkých lesích s bujnými křovinami, na okrajích lesů a na vlhkých zarostlých loukách. Nedaří se jim ve velkém teple a suchu.
Sají hlavně samice, které dokážou zvětšit svůj objem až o 300 %. Dorůstající larvy, následně nymfy a samci sají pouze v době páření.
Celá doba vývoje v dospělé klíště trvá až dva roky a během té doby vystřídá ideálně tři oběti, na kterých se dlouhodobě přiživují.

Jak se před klíšťaty ochránit

Než vám popíšeme nemoci, které klíšťata přenášejí, poradíme vám způsoby, kdy a jak se před klíšťaty chránit.

Dlouhodobá ochrana - dlouhotrvající postřiky na oděv

Skvělou variantou na všudypřítomnou ochranu je pořídit si sprej, který po aplikaci vydrží odpuzovat klíšťata velmi dlouho, a nejen odpuzuje, ale také zabije při kontaktu s látkami. Tento sprej účinkuje až dvacet dní a vyplatí se aplikovat na boty, pokrývky hlavy, ale i kalhoty a bundy.

Krátkodobá ochrana kůže a oděvů - klasické odpuzující spreje

Tyto spreje, které odpuzují nejen klíšťata, ale i spoustu dalších druhů otravného hmyzu, známe již mnoho let. Jen v dnešní době jsou více účinné, lépe voní a jsou jednodušší na aplikaci. Nastříkejte je na snadno napadnutelná místa a vždy se řiďte návodem na použití. Nesprejujte na obličej, vlasy a krk. Pro použití spreje na tyto místa sprej vždy aplikujte první na dlaně a až potom ho na vlasy a krk rozetřete, obličej nechte čistý. Neaplikujte na ruce dětí a následně si zbytky repelentu z dlaní umyjte. Na konci dne zbytky přípravku umyjte a oblečení vyperte.

Vyhýbejte se silně zamořenými místům

Obzvláště, pokud se budete pohybovat po mokrém, či vlhkém lese. Prodírání se křovinami a vysokou trávou je váš největší nepřítel. Sbírejte borůvky někde jinde a na houby jděte velmi dobře chráněni.

Ochraňte svůj pozemek - plošné spreje proti klíšťatům

 

Přípravky proti klíšťatům

Domácí mazlíčci

Pokud vypouštíte své kočky ven, je třeba je často kontrolovat a vést k veterináři, aby byl dlouhodobý odpuzovač klíšťat aplikován injekčně. Zároveň existují speciální kapky, které účinkují 12 týdnů. Účinkují proti blechám a oba parazity zabíjí.
I pro psy existují tyto možnosti, tak se nezapomeňte zeptat svého veterináře a psa vždy pečlivě každý den kontrolujte.
Variantou bez chemie je pro zvířata malý ultrazvukový odpuzovač, který se připne na obojek.

Kontrola je nezbytná

Přestože se dobře ochráníte spreji a repelenty, vždy se při večerní sprše zkontrolujte. Pokud nějaké na sobě najdete a nejste si jistí, jak správně klíště odstranit, návod najdete zde

Nemoci přenášené klíšťaty

Klíšťata jsou nakažlivá ve všech svých vývojových fázích kromě larvy, jelikož se rodí zdravá a až na těle první oběti se mohou sami nakazit. Nejznámějšími přenosnými chorobami jsou borelióza, klíšťová encefalitida a ehrlichióza. Ovšem mikroorganismy, které žijí na samotných klíšťatech přenášejí další nebezpečné nemoci, jako jsou babézióza, bartonelóza a tularémie.

Borelióza – neboli Lymenská nemoc. Počáteční příznaky jsou zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava a bolest svalů a kloubů. Vnějším příznakem je typická kruhovitá vyrážka, se střídajícími se barvami terče kolem místa kousnutí. Pokud se nezačne brzo léčit, může způsobovat vážné stavy pro klouby, srdce a nervovou soustavu.

Klíšťová encefalitida – také klíšťový zánět mozku. Inkubační doba může být až dva týdny a nemoc probíhá hůře u dospělých. Pokud nemoc propukne, může způsobovat jen lehké bolesti hlavy a zvýšenou teplotu, ale při neléčení se v další fázi objevují prudké bolesti hlavy, vysoké horečky, dezorientace, porucha motoriky a ztuhnutí šíje. Může způsobit ochrnutí, poruchu soustředění či snížení intelektu.

Ehrlichióza – více zaznamenávaná v USA a málo známá choroba má inkubační dobu 7-21 dní. Příznaky jsou opět horečka, bolest hlavy, svalů a nevolnost. Neléčená může napadat plíce, játra a nervový systém.

Babézióza – známá jako klíštěnka – nejčastěji napadá domácí a divoká zvířata, ale může ji dostat i člověk. Vzniká u výtrusovců jménem Babesia, kteří se dostanou do červených krvinek zvěře, kde se množí a čekají na to, až se na hosta přisaje klíště, v jejichž trávicím traktu pokračuje v množení. Takto se dále šíří na další hostitele.

Tularémie – zaječí nemoc – nejčastější u hlodavců, ale i jiných volně žijících zvířat. Může být přenosná na člověka. Původcem je bakterie, která je přenášena klíšťaty, která je schopná žít v půdě po uhynutí zvířete ještě 4-5 měsíců. Akutní příznaky u zajíců jsou teplota, malátnost a ztráta plachosti, v chronické podobě vyhublost, zvětšení mízních uzlin, ztráta ostražitosti a pohyblivosti. U lidí se projevuje jako horečka a celková slabost. Nemoc se léčí antibiotiky a v případě silného zasažení uzlin je třeba operace.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení