Zahrada v březnu

Březen je doba probouzení přírody, mezi zbytky závějí vykukují sněženky a raší první pupínky. Zahrada potřebuje po zimě vaši péči, aby se v ní probudil nový život. V oblasti zahradničení tedy žádné „březen, za kamna vlezem“ neplatí. Teple se oblečte a vyrazte vdechnout zahradě nový život.

Trávník

Jakmile z trávníku zmizí sněhová pokrývka, vyčistěte jej od zbylého listí a mechu. Ideální je ošetřit trávník vertikutátorem. Pokud ho nemáte, existuje spousta půjčoven. Dnes se dá většina nářadí zapůjčit i v hobbymarketech. U malého trávníku postačí pečlivé vyhrabání hráběmi. Potom přichází na řadu provzdušnění, případně dosev holých míst.

Záhonky

Březen je doba prvního výsevu. Před ním ale přichází první pletí. Proto záhonky pečlivě vyplejte. Mladý plevel ještě netvoří semena, a proto je dobré se ho zbavit zavčasu. Po pletí je čas na výsev rostlin, jako jsou saláty, kedlubna, špenát, ředkvičky, pastiňák, nebo jarní ředkev a jarní česnek. Konec března je čas pro výsev ředkviček. Abyste se mohli v létě těšit ze sladkých jahod, i jahodník potřebuje v březnu péči. Je třeba očistit suché a poškozené listy a přihnojit.

Truhlík

Pro plodiny, které potřebují ještě nějaký čas, než přijdou ven, připravte výsevné truhlíky. V březnu je čas výsevu rajčat, celeru a paprik. Také můžeme vysévat raný květák a lilek.

Stromy a keře

Ovocné dřeviny v březnu volají po hnojení. Živiny dodejte rybízu, angreštu i ovocným stromům. Kompost si žádá také vinná réva, kterou navíc okopejte. Peckoviny můžete v březnu roubovat. Pokud plánujete letos přidávat ovocné dřeviny, v březnu je správný čas pro jejich výsadbu. Nejdéle počkejte s broskvoněmi, ty by měli přijít ven, až nebudou hrozit mrazíky. Všechny ovocné stromy je důležité ošetřit proti škůdcům.

V březnu se doporučuje stříkat proti obalečům a mšicím. Pokud ale vaše zahrada trpí na další škůdce, můžete stromy ošetřit i proti nim. Jaro je ta správná doba pro dělení některých druhů trvalek. V březnu také řezejte růže. Také je doba, kdy je možné růže vysazovat. Více informací o vysazování a řezu růží se můžete dočíst v podrobném článku o růžích. To platí i pro ostatní okrasné dřeviny. Pokud jste měli na zimu sázené jehličnany, v březnu je čas je odvázat.

A pro celou zahradu platí, že pokud byla suchá zima, je třeba ji zavlažit. Zima 2018/2019 naštěstí suchá nebyla, což potěší nejen majitele zahrádek.