Jste zoufalí z boje proti slimákům?

Jak na slimáky na zahradě

Základní informace, aneb poznejte nepřítele

Věděli jste, že existuje přes 30 druhů slimáků? U nás na zahradách jsou nejčastěji viděni slimák popelavý, slimák největší, slimákovec pestrý a plžík žlutý. Dva poslední druhy byly dříve také bráni českým výrazem slimák, ale časem dostali vlastní jména.
Smrštění dorostlí slimáci mají délku cca 8 cm, ale natažení mezi 15-20 cm, v závislosti na jejich druhu.
Dospělí jedinci se páří omotáním se kolem sebe a po 20-30 dnech samička naklade nejčastěji pod mech 400-800 vajíček nových slimáků. Takže si dovedete představit, jak velký problém mohou tito škůdci představovat. Dožívají se zhruba 3 let a když se stihnou zazimovat, přežijí i tuhé mrazy.

Kdy se objevují?

Slimáci se nejčastěji v lesích a na zahradě objevují po bouřkách a dlouhých deštích. Lezou jak po našich rostlinách, tak na dlážděné cesty a schody, aby unikli velkému množství vody. Jsou schopni velmi rychle sežrat velké množství různých druhů zeleniny, ovoce a okrasných květin. Jediné, co jim vadí jsou rajčata, ale těžko budeme z toho důvodu na celé zahradě pěstovat jen tento druh ovoce a zeleniny.

Přípravky proti slimákům

Likvidace přírodními metodami i něčím silnějším

Skvělým protivníkem slimáků jsou takzvané hlístice. Jedná se o druh parazita, který se specializuje na hubení slimáků. Jelikož jiným rostlinám, ani zvířatům neškodí, jsou vhodné i pro ekologické a bio zahradničení. Tyto hlístice obsahuje například přípravek Nemaslug, který je vhodné po nákupu co nejdřív aplikovat, aby nedošlo k umrtvení parazitů.

Podle velikosti balení a množství hlístic se sypou hlístnice do 10 l vody. Následně vzniklou suspenzi postupně rozřeďte 1 l suspenze na 20 l vody. Pak lze aplikovat třeba postřikovou hadicí, jen nepoužívejte vysoký tlak. Nejprve navlhčíte suchou půdu, poté aplikujete již zředěný postřik a opět postříkáme čistou vodou a máme hotovo.

Další možností jsou granule proti slimákům. Tyto granule několikrát ve vlhku nabobtnají, přilákají slimáky, ti je snědí a otráví se. Nejsou škodlivé pro rostliny, ani ostatní zvířata, takže si můžete v klidu nechat psa na zahradě i při tomto procesu.

Babské rady, které nefungují

Pokud se potýkáte se slimáky víte, že je můžete chytat pořád dokola a stále se objevují další, protože se rychle množí a vždy nějaký unikne. Pro případ, že sháníte po sousedech techniky, jak se přirozenou cestou zbavit slimáků, ušetříme vám čas a vyjmenujeme všechny, které nefungovaly:

  • hledání a házení do sklenice se solí – kromě toho, že je to nehumánní praktika, nemáte šanci najít všechny slimáky, natož je všechny naházet do sklenice. Budete jenom znechucení saháním na lepivé slimáky a nebudete vědět co s nimi dál.
  • sypání kávového lógru – možná by bylo účinné jako prevence do uzavřeného skleníku, ale pokud máte velkou otevřenou zahradu, slimáci si prostě lógr obejdou, nebo počkají na příští déšť. Ovšem vaše zahrada bude vonět po kávě a bude lehce hnojená, jelikož lógr je slušné hnojivo.
  • slepice – pokud mají lepší žrádlo, slepice vás slimáků nezbaví dostatečně rychle. Navíc, kdo by si mohl dovolit si pořídit slepice na běžnou zahradu jen kvůli slimákům.
  • zalévejte květiny ke kořenům a pouze ráno. V zásadě to může pomoci, protože slimáci nemají rádi sucho, ale ne všem rostlinám tento proces vyhovuje. A ještě méně lidí má čas a chuť si přivstat a zahradničit.