Jak účinně vyhnat vytrvalého krtka

krtinec

 V Česku je krtek chráněný, takže se musíme obrátit na dlouhodobý boj s krtkem, místo radikálního řešení. Pokuta za usmrcení krtka může narůst až do výše desítky tisíců korun a to nikdo nechce podstupovat. Představíme vám všechny možnosti, jak kombinovat přípravky proti krtkům pro jejich účinné vyhnání, od babských rad po profesionální příslušenství.

Prevence na zahrádce

Jelikož se krtci živí hmyzem a žížalami, nemáte moc šanci zjistit, jestli se u vás rádi usadí, nebo ne. V zásadě platí, že pokud se v blízkém okolí vyskytují krtince, nejspíš navštíví krtek i vás. Boj to bude zdlouhavý a složitý, protože nejde ho na stoprocent vyhnat jedním přípravkem. 

Co ovšem můžete udělat, je předpokládat, že se na vaši novou zahrádku bude chtít krtek podívat a předem aplikovat ochranná opatření. Mezi ně patří speciální trávníkové hnojivo, které má v sobě odpuzující ingredience proti krtkům. 
Krtek má velmi citlivý čich, proto mu určité zápachy budou vadit a proto se jim zdaleka vyhne. Tímto hnojivem také můžete posílit účinek výsadbou silně aromatických rostlin, jako je česnek, levandule a máta.

 

Přípravky proti krtkům

Odpuzovače na krtky

Jakmile si někdo v okolí všimne krtince na svém pozemku, pořiďte si odpuzovač krtků do hlíny. Na rozdíl od jiných druhů odpuzovačů se tyto vodě odolné odpuzovače vsadí na pozemku do hlíny a aktivně vibrují. Vibrace budou naznačovat krtkovi možnou podzemní aktivitu predátora a rád se místu vyhne. Tyto vymoženosti jsou poháněny solárním panelem, proto není třeba je dobíjet, jen je dejte na místo, kde nebudou ve velkém dešti stát v hladině vody, protože nejsou vodotěsné, pouze vodě odolné.

Past na krtka

Můžete se zkusit odhodlat a krtka chytit do trubkové pasti, které ho bezpečně polapí při vstupu. Nezapomeňte tuto past každých pár hodin kontrolovat, aby nedošlo u usmrcení krtka uvnitř, to by vám byla veškerá snaha k ničemu.

Aplikace pasti by měla probíhat v gumových rukavicích, aby vás z ní krtek necítil a pouze do aktivních nor. Proto je dobré ušlapat vzniklé krtince a kontrolovat, kde se vynoří nový, do kterého opatrně instalujete trubkovou past tak, aby oba konce navazovaly na krtkem vytvořené chodbičky a otvor uprostřed směřoval nahoru z krtince.

Po odchycení krtka přemístěte mimo obytné místa do přírody, kde nebude nikomu škodit.

krtek na zahradě

Jak se smířit s krtkem

Je možné, že vám jeden krtek na zahradě nedělá tak často neplechu. K čemu tedy může být i dobrý? Krtek například skvěle kypří a tedy provzdušňuje hlínu, která pak zůstává vláčná a připravená na výsadbu. 
Další výhodou je možnost zbavení se škodného hmyzu, kterým se krtek rád živí. Jeho trs navíc bude působit jako hnojivo pod vrstvou hlíny a to bez jakékoliv vaší snahy.