Jak účinně vyhnat vytrvalého krtka?

krtinec

V Česku je krtek chráněný, takže se musíme obrátit na dlouhodobý boj, místo radikálního řešení. Pokuta za usmrcení krtka může narůst až do výše desítky tisíců korun, a to nikdo nechce podstupovat. Představíme vám všechny možnosti, jak kombinovat přípravky proti krtkům pro jejich účinné vyhnání, od babských rad až po profesionální příslušenství.

Prevence na zahrádce

Jelikož se krtci živí hmyzem a žížalami, nemáte moc šanci zjistit, jestli se u vás rádi usadí, nebo ne. V zásadě platí, že pokud se v blízkém okolí vyskytují krtince, nejspíš navštíví krtek i vás. Boj to bude zdlouhavý a složitý, protože ho nejde na s jistotou vyhnat jedním přípravkem. 

Co ovšem můžete udělat je, předpokládat, že se na vaši novou zahrádku bude chtít krtek podívat a předem aplikovat ochranná opatření. Mezi ně patří speciální trávníkové hnojivo, které má v sobě odpuzující ingredience proti krtkům. 
Krtek má velmi citlivý čich, proto mu určité zápachy budou vadit a zdaleka se jim vyhne. Tímto hnojivem také můžete posílit účinek výsadbou silně aromatických rostlin, jako je česnek, levandule a máta.

 

Přípravky proti krtkům

Odpuzovače na krtky

Jakmile si někde v okolí všimnete krtince, na svém pozemku si pořiďte odpuzovač krtků do hlíny. Na rozdíl od jiných druhů odpuzovačů se tyto voděodolné odpuzovače vsadí na pozemku do hlíny a aktivně vibrují. Vibrace budou naznačovat krtkovi možnou podzemní aktivitu predátora a místu se vyhne. Tyto vymoženosti jsou poháněny solárním panelem, proto není třeba je dobíjet. Jen je dejte na místo, kde nebudou ve velkém dešti stát v hladině vody, protože nejsou vodotěsné, pouze voděodolné.

Past na krtka

Můžete se zkusit odhodlat a krtka chytit do trubkové pasti, které ho bezpečně polapí při vstupu. Nezapomeňte tuto past každých pár hodin kontrolovat, aby nedošlo u usmrcení krtka uvnitř, to by vám byla veškerá snaha k ničemu.

Aplikace pasti by měla probíhat pouze do aktivních nor a v gumových rukavicích, aby vás z ní krtek necítil. Proto je dobré ušlapat vzniklé krtince a kontrolovat, kde se vynoří nový. Opatrně instalujete trubkovou past tak, aby oba konce navazovaly na krtkem vytvořené chodbičky a otvor uprostřed směřoval nahoru z krtince.

Po odchycení krtka ho přemístěte mimo obytné místa do přírody, kde nebude nikomu škodit.

krtek na zahradě

Jak se smířit s krtkem?

Je možné, že vám jeden krtek na zahradě nedělá tak často neplechu. K čemu tedy může být i dobrý? Krtek například skvěle kypří, a tedy provzdušňuje hlínu, která pak zůstává vláčná a připravená na výsadbu. 
Další výhodou je možnost zbavení se škodného hmyzu, kterým se krtek živí. Jeho trus navíc bude působit jako hnojivo pod vrstvou hlíny, a to bez jakékoliv vaší snahy.