Jak se starat o trávník na podzim?

Krásný trávník vyžaduje péči. A to po celý rok. Přečtěte si, jak se o trávník na podzim správně postarat.

S posledními letními slunečními paprsky práce na zahradě rozhodně nekončí. Pokud tedy chcete, aby se vašemu trávníku dařilo i v příštím roce.

1. Shrabejte listí a posekejte trávu

Aby váš trávník správně rostl, potřebuje vzduch. Odstraňte proto ze zahrady vše, co přístupu vzduchu k trávníku brání: může jít o padající podzimní listí, ale třeba i o kameny a další nečistoty. Obzvlášť listí je v tomto ročním období zrádné. Pokud ho totiž neshrabete, slehne, začne tlít a v trávníku se může začít vytvářet plíseň.

Mimochodem, ani na podzim byste neměli zapomenout svůj trávník občas posekat. Na rozdíl od teplých měsíců by ale posekaný trávník neměl být příliš krátký – na podzim už tráva téměř neroste, a pokud bude trávník příliš nízký, nebude mít dostatečnou ochranu před mrazy.

Sekačku zazimujte až s prvními mrazíky (což je obvykle na konci října).

seceni-travniku

2. Provzdušněte trávník vertikulátorem

Zdravý trávník potřebuje dýchat. A vy mu s tím můžete pomoct za pomoci takzvané vertikulace.

Vertikulace trávníku je proces, při kterém nejprve provzdušníte travní drn a poté odstraníte travní plsť. Ta vzniká z odumřelých rostlin, plevele, mechu a zbytků posečené trávy a na zdravý růst trávníku má špatný vliv – brání mu totiž dýchat a absorbovat živiny, trávník tak špatně zakoření a chřadne. Ideální je provést vertikutaci vertikutátorem. Pokud nemáte, pomůže i když plsť alespoň vyhrabete. Použít se dá také speciální likvidátor travní plsti, který pomocí rozmetače rozhodíte na trávník, a bakterie se postarají o rozklad odumřelých částí trávníku. Klasická vertikutace je ale rozhodně nejlepší.

Vertikulovat trávník byste měli ideálně dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Na menší trávník vám budou stačit vertikutační hrábě, na větší použijte vertikutátor na elektrický pohon.

hnojeni-travniku

3. Použijte speciální podzimní hnojivo

Jakmile se postaráte o to, aby váš trávník správně dýchal, přichází čas na to nejdůležitější – tedy na vhodné hnojivo. Na rozdíl od klasického hnojiva obsahuje podzimní trávníkové hnojivo vysoké množství draslíku. Díky němu trávník lépe přežije zimní mrazy a odolá i nepříjemným zimním plísním. Na jaře se tak potom opět rychle obnoví. Loni jsem na podzim pohnojil podzimním hnojivem jen část trávníku, a na jaře byl rozdíl opravdu výrazný. Pohnojená plocha byla zelenější, hustá, a tráva na jaře rychleji vyrostla.