Hubení potkanů

Jak se zbavit potkanů?

Zbavit se potkanů bývá daleko těžší než zbavit se myší, protože potkani jsou velmi inteligentní. Navíc jsou rychlí, odolní, umí šplhat, plavat i hrabat. Svůj kožich rozhodně nedávají zadarmo. Usídlila se potkaní rodinka i ve vašem bytě nebo domě? Přečtěte si, jak vlezlé hlodavce účinně vypudit nebo rovnou zlikvidovat.

Málokteří hlodavci budí takové vášně jako právě potkani. Zatímco jedni je chovají jako milované domácí mazlíčky, druzí se jich snaží – většinou marně – zbavit. Patříte do druhé skupiny? Čtěte dál.

Potkan, zákeřný škůdce

Nezvaný potkan v bytě, to je hodně špatná zpráva. Nejenže bez skrupulí likviduje vaše uskladněné zásoby jídla a okusuje kabely nebo třeba izolační materiály, navíc své okolí znečišťuje zápachem, močí a trusem. Přenáší tak celou řadu nebezpečných onemocnění – například leptospirózu, tuberkulózu nebo tularemii.

Jakmile se u vás navíc objeví jediný potkan, můžete si být takřka jistí, že vzápětí bude následovat celá potkaní rodinka. Potkani se totiž velmi rychle množí – v jediném vrhu samice porodí až deset mláďat, během roku přitom může zabřeznout hned několikrát.

Jak se potkan do bytu nebo domu dostane?

Ač se to možná nezdá, potkan je napůl vodní živočich. Nejraději se tak zdržuje v blízkosti vody, především v kanalizaci. Právě kanalizační potrubí je proto místem, skrz které se do zahrad a bytů dostává nejčastěji. Ve starých domech se může stát, že na vás potkan vykoukne ze záchodové mísy.
Nezáleží přitom na tom, v jak vysokém patře žijete. Potkan výborně šplhá a během cesty do vašeho bytu zvládne zdolat i několik poschodí.


Vyžeňte potkany ze svého domu.Vsaďte na úklid i odpuzovače


Zaměřte se na prevenci výskytu potkanů. Důkladně uklízejte, zbavujte se zbytků a spíž, sklep i další místa, kde potraviny skladujete, důkladně zabezpečte. Záchodové prkénko pro jistotu vždy sklápějte (tak aby na vás z mísy nevykoukl nezvaný návštěvník), a máte-li na pozemku kanálovou výpusť, nasaďte na ni ochrannou mřížku s hustým vzorem.

potkany lákají odpadky

Odpadky nikdy nenechávejte na zahradě nebo před domem v pytlích. Vždy je ukládejte do popelnic nebo jiných pevných uzaviratelných nádob.

A ještě jeden tip – obzvlášť pro ty, kdo to s ochranou svého pozemku myslí opravdu vážně. Rozmístěte ve svém domě účinné odpuzovače potkanů (například odpuzovače Deramax). Fungují na principu zvuku který vysílají v pro lidi neslyšitelném pásmu, a všechny hlodavce tak od návštěvy spolehlivě odradí. V současnosti jde zřejmě o nejúčinnější součást protipotkaní prevence.


Zlikvidujte potkany svépomocí. Použijte past nebo jed


Objevili jste doma první známky přítomnosti potkanů nebo jiných, podobných hlodavců? Než začnete volat drahé deratizační firmy, zkuste se s potkany vypořádat sami. Ve skutečnosti je to totiž mnohem jednodušší, než se zdá. Tedy pokud víte, jak na to.

Pasti na potkany


Pasti na potkany, to je klasika, která nezklame. Obzvlášť pokud potkani ještě váš dům nestihli kompletně zamořit. Stačí pasti umístit do míst, kudy potkani nejčastěji procházejí (do rohů a kolmo ke stěnám) a umístit do nich vhodné návnady – například osmaženou chlebovou kůrku s kouskem voňavého špeku. Pak už stačí jen čekat.

Během několik dnů pasti sklapnou. Problém s pastmi nastává ve chvíli kdy je v místě potkanů víc. Potkani jsou narozdíl od myší natolik chytří, že když vidí mrtvého potkana v pasti, žádný další už vám do ní nevleze.

Jedy na potkany


Klasický jed na potkany je v boji proti potkanům nejúčinnější. Tedy vyberete-li ten správný. Potkani jsou totiž chytří, a uvidí-li, že jiní potkani po konzumaci neznámé potraviny hynou, začnou se jí sami vyhýbat. Proto dnes již všichni výrobci dělají jedy na potkany které fungují na principu ředění krve, a potkan uhyne až za 3-5 dní po konzumaci jedu.

Asi nejosvědčenější jed, na potkany který máme v nabídce, je Kilrat. Jed vždy umisťujte do k tomu určených deratizačních staniček. Jen tak totiž zajistíte, že ho omylem nesní pes nebo třeba malé dítě.

jed na myši pokládejte vždy do deratizačních staniček

 Jedy na potkany vždy pokládejte do deratizačních staniček, aby se minimalizovalo riziko, že se k nim dostane někdo jiný než potkan.